Szczepionki Pfizer i BioNTech mogą wywoływać zapalenie mięśnia sercowego

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Naukowcy z Izraela twierdzą, że szczepionka wyprodukowana przez firmy Pfizer i BioNTech, może narażać ludzi, na podwyższone ryzyko zapalenia mięśnia sercowego. W raporcie przedłożonym izraelskiemu Ministerstwu Zdrowia przedstawiono porażające dane, zgodnie z którymi, u jednego na 3000 i jednego na 6000 zaszczepionych mężczyzn w wieku od 16 do 24, rozwinął się ten rzadki stan.

 

Należy wspomnieć, że zgodnie z treścią raportu, większość przypadków była łagodna i ustępowała w ciągu kilku tygodni, co jest typowe dla zapalenia mięśnia. Izraelscy urzędnicy ds. zdrowia po raz pierwszy zgłosili ten problem w kwietniu, kiedy odnotowano ponad 60 przypadków. Wspomniany problem, dotyczył głównie młodych mężczyzn, którzy otrzymali drugą dawkę szczepionki kilka dni wcześniej.

Mniej więcej w tym samym czasie Departament Obrony USA zaczął śledzić 14 takich przypadków. W połowie maja amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób poinformowało, że również analizuje przypadki zapalenia mięśnia sercowego.

 

Urzędnicy Europejskiej Agencji Leków poinformowali o podobnym śledztwie, w okolicach 28 maja. W ich przypadku, zgłoszono aż 107 takich zachorowań, po podaniu szczepionki Pfizer-BioNTech. Oznacza to, że szansa na zachorowanie, wynosiła około 1 na 175 000 podanych dawek.

 

Tego typu rewelacje, zostały ujawnione w tym samym czasie, gdy Izrael i wiele krajów europejskich decyduje się na szczepienie dzieci i młodzieży. Izrael szczepi młodzież w wieku 16 lat i starszą od końca stycznia, a Ministerstwo Zdrowia tego kraju, ma rozszerzyć ten projekt dla dzieci w wieku 12 lat. Inne kraje, w tym Stany Zjednoczone i Kanada, rozpoczęły już szczepienie dzieci w tym wieku.

 

Co ciekawe, dziewięćdziesiąt procent przypadków zapalenia mięśnia sercowego wykrytych w Izraelu dotyczyło mężczyzn. Mimo iż ta choroba jest zwykle częstsza wśród młodych mężczyzn, wśród zaszczepionych, wskaźnik ten był od pięciu do 25 razy wyższy.

Przypadki zapalenia mięśnia sercowego po szczepionce Moderna, która nie jest stosowana w Izraelu, są również badane w Stanach Zjednoczonych. Nie jest jasne, dlaczego te dwie szczepionki, które opierają się na RNA (mRNA), mogą zwiększać ryzyko.

 

Jedną z możliwości jest to, że bardzo wysokie poziomy przeciwciał, które powstają u młodych ludzi, mogą prowadzić nadmiernej reakcji autoimmunologicznej, która zagraża sercu. Spośród około 40 przypadków zapalenia mięśnia sercowego, jakie zgłoszono w Izraelu, tylko nieliczne potrzebują kortykosteroidów, a większość wyzdrowiała całkowicie.

 

Zgłoszone przypadki dają jednak powód do refleksji dla władz tego kraju. Jednym z ważnych pytań jest to, czy opóźnienie drugiej dawki szczepionki może zmniejszyć potencjalne ryzyko. Spadek liczby przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród osób, u których druga dawka została opóźniona, może pojawić się w danych w nadchodzących miesiącach.

 

Naturalnie izraelskie Ministerstwo Zdrowia, nie rezugnuje ze szczepień i powtarza znaną z innych państw maksymę, wedle której korzyści ze szczepionki przewyższają wywoływane przez nią ryzyko, nawet dla młodych ludzi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj