Sztuczna inteligencja lepsza w diagnostyce chorób oczu od prawdziwych lekarzy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z National Eye Center w Singapurze stworzyli sztuczną inteligencję, która potrafi diagnozować choroby oczu szybciej niż lekarze. Czy oznacza to, że już w niedalekiej przyszłości najlepszymi diagnostykami staną się maszyny?

 

Niedawne badania przeprowadzone przez National Eye Center w Singapurze udowadniają, że zaawansowana sztuczna inteligencja staje się mistrzem w rozpoznawaniu niektórych chorób. W badaniu mającym na celu sprawdzenie działania oprogramowania wykazano, że diagnozuje ono trzy najpopularniejsze choroby oczu lepiej od prawdziwych lekarzy.

 

Technologia wykorzystywała uczenie maszynowe do klasyfikowania obrazów siatkówki z retinopatią cukrzycową lub bez niej, z jaskrą, a także ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem. Według profesora Wong Tien Yin, szefa badania i dyrektora medycznego NEC, stosowanie sztucznej inteligencji do diagnozy chorób oczu może wyeliminować popełniane w diagnostyce błędy aż w 80%, co znacznie przyspieszy rozpoczęcie potrzebnego pacjentom leczenia.

Naukowcy są zdania, że sztuczna inteligencja będzie w przyszłości pomagać człowiekowi w prowadzeniu badań przesiewowych, diagnozowaniu, prognozowaniu lub ocenie ryzyka choroby. Póki co nie mówi się o tym, ze sztuczna inteligencja zastąpi prawdziwych lekarzy – może być za to bardzo użytecznym narzędziem w ich rękach. Diagnostyka chorób stanie się szybsza i dokładniejsza, co zacznie skutkować lepszymi wynikami leczenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj