Sztuczna inteligencja może określić ryzyko większości chorób serca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Stworzono program, który może przewidzieć u pacjentów zagrożenie spowodowane zaburzeniami w pracy serca. Istnieje nadzieja, że oprogramowanie będzie wykorzystywane przez lekarzy do podejmowania bardziej świadomych decyzji, dotyczących leczenia pacjentów, zanim ich stan zdrowia się pogorszy.

 

Program działa na podstawie analizy skanów MRI pozyskanych od pacjentów z nadciśnieniem płucnym. Oznacza on 30 punktów w sercu konkretnego pacjenta, a następnie buduje na ich podstawie serce w 3D.

 

Sztuczna inteligencja jest w stanie ocenić, czy pacjent będzie narażony na śmierć z powodu komplikacji pracy serca w ciągu najbliższych pięciu lat. Komputer wykonuje analizę w kilka sekund i jednocześnie obrazowo interpretuje dane. Prowadzi także inne badania, na przykład badania krwi, bez ingerencji człowieka.

Może być to szansa dla lekarzy na przeprowadzenie odpowiednich działań wobec konkretnych pacjentów, w odpowiednim czasie. Oprogramowanie było w stanie przewidzieć, który z 256 badanych pacjentów przeżyje następny rok, z prawidłowością 80 %, która dla lekarzy korzystających ze starszych metod wynosiła jedynie 60 %.

 

Oprogramowanie zostało wypróbowane tylko na tych, u których występuje nadciśnienie płucne. Wysokie ciśnienie w naczyniach krwionośnych, prowadzących do płuc, powoduje niepożądane odkształcenia na części serca oraz niewydolność niektórych narządów wewnętrznych. Bez żadnego leczenia pacjenci mogą umrzeć w ciągu kilku lat.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj