Sztuczna inteligencja może pomóc w diagnozowaniu arytmii

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Sztuczna inteligencja może wykrywać arytmię serca. Zaburzenia rytmu serca dotykają ludzi na całym świecie i zwiększają ryzyko udaru oraz poważnych chorób serca. Diagnoza jest prosta jedynie w momencie nieregularnego bicia serca, dlatego postanowiono wykorzystać nową technologię.

Naukowcy z Mayo Clinic w USA użyli sztucznej inteligencji, by stworzyć algorytm, który będzie mógł identyfikować oznaki wskazujące na problemy z sercem. System może prowadzić do wcześniejszego i łatwiejszego wykrycia problemu, a tym samym zapewnić pacjentom odpowiednie leczenie.

Wczesne objawy arytmii serca to odczuwalne kołatanie, podwyższone tętno, zmęczenie, duszności, zawroty głowy oraz ból w klatce piersiowej. Po zaobserwowaniu tych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czasami migotanie przedsionków nie powoduje żadnych objawów, a osoba, która go doświadcza, jest całkowicie nieświadoma, że ​​jej tętno jest nieregularne. Tradycyjne badanie elektrokardiogramem może nie wykryć arytmii. W tym wypadku lekarze zalecają monitorowanie stanu pacjenta.

Badacze zaproponowali jednak inne rozwiązanie – użycie sztucznej inteligencji do rozpoznawania zespołu objawów wskazujących na arytmię. Zaawansowany algorytm bierze pod uwagę objawy, historię chorób, a także czynniki ryzyka. Model ten powstał na podstawie analizy dokumentacji medycznej 181 tys. pacjentów, gromadzonej w latach 1993–2017.

Algorytm poprawnie zidentyfikował arytmię w 83% przypadków. Dr Paul Friedman z Mayo Clinic twierdzi, że używanie sztucznej inteligencji może znacząco usprawnić diagnozowanie pacjentów, jednak należy przeprowadzić dokładniejsze testy nowego systemu. Odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie The Lancet.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj