Sztuczna inteligencja może przewidzieć śmiertelną chorobę na dwa dni przed wystąpieniem objawów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

DeepMind, brytyjska firma należąca do Google, która zajmuje się sztuczną inteligencją, może wykryć śmiertelną chorobę na dwa dni przed jej wystąpieniem. Ostra niewydolność nerek jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w szpitalach, a jej przebieg jest nagły. Sztuczna inteligencja będzie mogła wykrywać chorobę jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature DeepMind pojawiła się informacja na temat stworzenia nowego algorytmu sztucznej inteligencji, który pozwala wykrywać ostrą niewydolność nerek. Choroba może być wykrywana nawet 48 godzin przed wystąpieniem pierwszych objawów.

Ustalenia wykazały, że algorytm przewidywał pojawienie się choroby z dokładnością do 55,8%. W przypadkach, które były na tyle poważne, że wymagały dializy, było to 90,2%.

 

Do badania naukowcy wykorzystali dane 703 782 dorosłych z danych Departamentu Spraw Weteranów USA. Informacje obejmują ponad 600 tys. parametrów zdrowotnych, takich jak funkcje życiowe, badania krwi, historia zabiegów i inne. Na podstawie tych wskaźników zespół wybrał 4000, które mogą wskazywać na wystąpienie niewydolności nerek. Na podstawie tych wskaźników algorytm DeepMind może wykryć poważną chorobę jeszcze przed jej wystąpieniem.

Joseph Vassalotti z National Kidney Foundation, który nie był zaangażowany w rozwój algorytmu, powiedział Scientific American, że program jest obiecujący, ale nie jest pewien, jak mógłby działać w prawdziwym szpitalu. Dane używane przez naukowców z DeepMind są niezwykle obszerne, nie wiadomo jak algorytm zadziałałby w przypadku, kiedy szpital nie dysponuje tak rozległymi informacjami o pacjentach.

 

Nie mniej jednak, opracowany algorytm może być początkiem zaawansowanego systemu wykrywania chorób, który pozwoli na bardzo wczesne diagnozowanie nie tylko niewydolności nerek, ale wielu innych schorzeń.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj