Sztuczna inteligencja pomogła odkryć prawie 6 tysięcy nowych wirusów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Obecnie wykorzystuje się zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego do szybkiego i efektywnego klasyfikowania wirusów. Jak donosi czasopismo naukowe Nature, sztuczna inteligencja pomogła już naukowcom w odkryciu prawie 6 tysięcy nowych wirusów.

 

Uczenie maszynowe polega na tym, że można zaprogramować algorytmy do wyszukiwania konkretnych wzorców danych, a także do uczenia się na ich podstawie. Tak więc zespół naukowców stworzył specjalne oprogramowanie do rozpoznawania określonych wzorców materiału genetycznego, dzięki czemu sztuczna inteligencja zyskała zdolność do samodzielnego klasyfikowania potencjalnych wirusów.

 

Simon Roux, amerykański naukowiec, który zajmuje się badaniem genomów zaprezentował niedawno pracę swojego zespołu badawczego nad inowirusami. Ten rodzaj wirusów infekuje bakterie i chociaż bezpośrednio nie stanowi dla nas zagrożenia, to w połączeniu z bakteriami może być bardzo niebezpieczny – na przykład bakterie cholery mogą stać się bardziej toksyczne dla ludzi przez kontakt z inowirusami.

Oprogramowanie zostało wykorzystane do analizy ogromnych zbiorów danych na temat genomów. Odkryto ponad 10 tysięcy wirusów, które następnie podzielono na poszczególne gatunki. Zanim do badań włączono sztuczną inteligencję, naukowcy znali mniej niż 100 inowirusów, jednak w wyniku pracy komputera, obecnie znane jest już prawie 6 tysięcy ich odmian.

 

Obecnie komputer pracuje nad określeniem, jaka część odkrytych wirusów może odgrywać istotną rolę w chorobach niespowodowanych infekcją wirusową. Naukowcy liczą na to, że uda im się odkryć przyczyny trudnych do leczenia przypadków chorobowych, które do tej pory były dla nas niewytłumaczalne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj