Sztuczna inteligencja potrafi diagnozować raka piersi lepiej niż lekarze

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Czy program komputerowy może być lepszy w diagnozowaniu pewnych dolegliwości niż lekarze? Okazuje się, że tak. Sztuczna inteligencja, którą stworzyła korporacja Google, potrafi dokładniej wykrywać raka piersi na podstawie rutynowych skanów.

 

Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów wśród kobiet. W całym 2019 roku, raka piersi rozpoznano u ponad 2 milionów kobiet. Regularne badania przesiewowe są niezbędne w wykrywaniu najwcześniejszych objawów choroby. Przykładowo w Wielkiej Brytanii, kobietom w wieku powyżej 50 lat zaleca się wykonywanie mammografii raz na trzy lata.

 

Jednak interpretacja skanów nie zawsze jest trafna. Zdarzają się przypadki, w których błędnie zdiagnozowano raka piersi wśród zdrowych kobiet i na odwrót, gdy nowotwór, choć obecny, w ogóle nie został wykryty. Okazuje się, że diagnostykę raka piersi może zrewolucjonizować sztuczna inteligencja.

Naukowcy z Google Health wyszkolili model sztucznej inteligencji do wykrywania raka piersi w skanach. W tym celu skorzystano z tysięcy skanów, należących do kobiet z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Skany były wcześniej analizowane przez lekarzy.

 

Okazało się, że program komputerowy Google potrafi zdiagnozować raka piersi lepiej niż ludzie. Sztuczna inteligencja zmniejszyła o 5,7% liczbę wyników fałszywie pozytywnych wśród kobiet z USA, oraz o 1,2% wśród pacjentek z Wielkiej Brytanii. Analiza, której dokonał ten system, zawierała o 9,4% mniej wyników fałszywie ujemnych, dotyczących kobiet ze Stanów Zjednoczonych, oraz 2,7% wśród brytyjskich pacjentek.

 

Kolejną wielką zaletą jest fakt, że sztuczna inteligencja może pracować bez przerwy. Może to mieć szczególne znaczenie dla Wielkiej Brytanii, gdzie wszystkie wyniki mammograficzne są analizowane przez dwóch radiologów. Sztuczna inteligencja mogłaby znacząco zmniejszyć nakłady pracy.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj