Sztuczna inteligencja potrafi przewidzieć chorobę Alzheimera z niemal 100% dokładnością
Image
Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Kownie opracowali algorytm, który może przewidzieć początki choroby Alzheimera z niezwykłą dokładnością niemal 100%. Metoda diagnostyczna została opracowana podczas analizy obrazów wykonanych z pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI).
Choroba Alzheimera to najczęstsza przyczyna demencji, która przyczynia się do około 70% przypadków. Na całym świecie choroba dotyka około 24 miliony ludzi. Szacuje się, że liczba ta będzie się podwajać co każde 20 lat.
Jednym z pierwszych objawów choroby Alzheimera jest łagodne upośledzenie funkcji poznawczych (MCI). Jest to etap pomiędzy oczekiwanym pogorszeniem funkcji poznawczych w wyniku normalnego starzenia się a demencją. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Kownie, funkcjonalne obrazowanie rezonansem magnetycznym (fMRI) można wykorzystać do zidentyfikowania konkretnych obszarów mózgu, które mogą mieć związek z początkiem choroby Alzheimera. Najwcześniejsze stadia MCI często praktycznie nie dają wyraźnych objawów, ale w wielu przypadkach można je wykryć za pomocą neuroobrazowania.
Dokładna analiza obrazów fMRI jest przede wszystkim bardzo czasochłonna. Jednak sztuczna inteligencja może znacznie przyspieszyć ten proces. Wykrycie pewnych cech MCI niekoniecznie oznacza chorobę Alzheimera, ponieważ mogą to być objawy innych powiązanych chorób, jednak jest to pewna wskazówka dla lekarzy.
Dlatego zespół z Uniwersytetu Technicznego w Kownie we współpracy z czołowymi litewskimi naukowcami z sektora sztucznej inteligencji opracował model oparty na głębokim uczeniu się. W tym celu skorzystano ze zmodyfikowanej sieci ResNet18 (rezydualnej sieci neuronowej), która otrzymała do analizy skany mózgu, należące do 138 osób. Obrazy te zostały podzielone według kilku kategorii - w jednej były skany mózgu osób zdrowych, w kolejnej pojawiły się obrazy wskazujące na łagodne upośledzenie funkcji poznawczych, a w jeszcze innej - obrazy sugerujące chorobę Alzheimera.
Sztuczna inteligencja potrafiła odnaleźć cechy MCI z dokładnością ponad 99,95 proc. Co prawda nie była to pierwsza próba zdiagnozowania początków choroby Alzheimera, ale naukowcy wskazują na przełom jeśli chodzi o dokładność algorytmu. Ich zdaniem nowoczesne technologie nigdy nie zastąpią lekarzy, ale mogą w znaczący sposób pomóc w diagnozowaniu choroby.
Ocena
- 220 widoków
Dodaj komentarz