Sztuczna inteligencja potrafi rozpoznawać raka skóry

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Stanford opracowali nowy program, który jest w stanie zidentyfikować raka skóry tak dokładnie, jak robi to lekarz. Dodatkowo, planują wyposażyć w niego zwykłe smartfony.

 

W Stanach Zjednoczonych u około 5,4 miliona osób rocznie diagnozowany jest rak skóry. Rokowania są dobre tylko wtedy, gdy nowotwór zostanie złapany w początkowej fazie, mogą natomiast spaść do 14 % jeśli rak zostanie wykryty dopiero w późnym stadium rozwoju.

 

Posiadanie możliwości łatwego sprawdzenia, czy niepokojące przebarwienie jest groźne, może znacząco pomóc w wykryciu choroby. Nic więc dziwnego, że zaczęto prace nad oprogramowaniem, które będzie mogło w łatwy sposób rozpoznawać niebezpieczne znamiona.

 

Program został zainspirowany oprogramowaniem pierwotnie stworzonym przez Google, które rozpoznaje wizerunki różnych ras psów i kotów. Stworzono bibliotekę 130 tysięcy obrazów różnych zmian skórnych, za którymi kryje się ponad 2 tysiące różnych chorób.

 

Następnie algorytm analizuje wykonane przez pacjenta zdjęcie i porównuje je do pozostałych fotografii w swojej bazie, identyfikując potencjalne przypadki raka. Program ma być dostępny na smartfony w postaci aplikacji.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj