Tabletki z większą dawką paracetamolu zwiększają ryzyko zatrucia

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Paracetamol to jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych na świecie. Jest to również jeden z najbezpieczniejszych leków, przeznaczonych do krótkotrwałego uśmierzania bólu, ale tylko pod warunkiem, że nie zostanie przekroczona zalecana dzienna dawka. Paracetamol jest dostępny bez recepty i może występować w tabletkach w dawkach nawet do 1000 mg, które znacznie zwiększają ryzyko przedawkowania i zatrucia.

 

Zalecana maksymalna dzienna dawka paracetamolu dla osób dorosłych wynosi 4000 miligramów. W przypadku przedawkowania, paracetamol może powodować ciężkie zatrucie, prowadzić do niewydolności wątroby, a nawet przeszczepu tego organu.

 

Choć paracetamol nie jest skuteczny u wszystkich pacjentów i nie pomaga na wszystkie rodzaje bólu, lek ten jest bardzo często stosowany, a gdy nie przynosi ulgi, pojawia się ryzyko przedawkowania. Jak wynika z najnowszych badań, dostęp do tabletek zawierających większe dawki paracetamolu przekłada się na znacznie większe ryzyko zatrucia, niż w przypadku tabletek o mniejszych dawkach.

 

W Szwajcarii, tabletki z dawką 1000 miligramów paracetamolu stały się dostępne od października 2003 roku i natychmiast zyskały na popularności. Już w 2005 roku, tabletki z dawką 1000 miligramów paracetamolu zaczęły sprzedać się lepiej niż tabletki zawierające 500 miligramów tego leku, a dziś ich sprzedaż jest wyższa aż dziesięciokrotnie.

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu przeanalizowali dane dotyczące sprzedaży, udostępnione przez szwajcarskie stowarzyszenie farmaceutów Pharmasuisse oraz dane pochodzące z centrum kontroli zatruć Tox Info Suisse, które dotyczą przypadków zatruć z okresu przed i po wprowadzeniu na rynek tabletek z dawką 1000 miligramów paracetamolu. Jak się okazało, po 2005 roku nastąpił 40-procentowy wzrost przypadków zatruć w ciągu zaledwie trzech lat, tj. z 561 przypadków w 2005 roku do 786 w 2008 roku. W kolejnych latach, liczba przypadków zatruć stale rosła, a w 2018 roku odnotowano aż 1 188 przypadków.

 

Badania nie pozostawiają żadnych wątpliwości – dostęp do większych dawek paracetamolu przyczynił się do zwiększenia ryzyka zatrucia. Andrea Burden, profesor farmakoepidemiologii twierdzi, że opakowania zawierające 1000 mg paracetamolu powinny zawierać mniejszą ilość tabletek, natomiast lekarze powinni przepisywać tabletki o mniejszych dawkach. Poza tym, ważne jest edukowanie społeczeństwa w kwestii przyjmowania leków.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj