Tajwańscy lekarze stworzyli ząb, który przesyła informacje medyczne o pacjencie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ludzka jama ustna jest jedną z tych części ciała ludzkiego, które są w ciągłym użyciu. Nasze usta wykorzystujemy do jedzenia, picia, mówienia, kaszlu, oddychania i palenia. Stanowią one zatem bezcenne źródło informacji, które mogą pomóc w ocenie stanu zdrowia danego człowieka. Nie powinno więc dziwić, że naukowcy z Uniwersytetu Narodowego Tajwanu w Taipei wpadli na pomysł umieszczenia czujnika w jamie ustnej człowieka. 

 

W tym celu opracowali sztucznego zęba, który jest specjalistycznym nadajnikiem, a jego głównym celem jest monitorowanie nawyków żywieniowych pacjenta. Zgromadzone dane nadajnik następnie przesyła do lekarza prowadzącego danego pacjenta.

 

Nowy wynalazek składa się ze sztucznego zęba z wbudowanym nadajnikiem Bluetooth. Urządzenie stanowi doustny system sensorów, który jest w stanie prześledzić wszelkie pokarmy i napoje spozywane przez pacjenta i przesyłać na bieżąco te informacje lekarzowi.

 

Tym sposobem, pacjenci nie będą mogli dłużej oszukiwać lekarzy odnośnie swojego stylu życia - ząb sam poinformuje co człowiek jadł i pił oraz czy i kiedy palił papierosy.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj