Taniec może spowalniać starzenie się mózgu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Badanie wykazało, że osoby w podeszłym wieku mogą odmłodzić swoje zdolności poznawcze poprzez ćwiczenia fizyczne, z czego taniec okazał się być najbardziej skuteczny. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Frontiers in Human Neuroscience, prowadzonym przez badaczy z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych w Magdenburgu.

 

Rozmiar badań był niewielki, ze względu na kosztowność obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI). W grupie starszych osób, które regularnie tańczyły, było 26 osób, a ich średnia wieku wyniosła 67 lat. Z kolei grupa wykonująca inne ćwiczenia fizyczne zawierała 27 osób, ze średnią wieku 69 lat.

 

Obie grupy wykazały wzrost aktywności struktury hipokampu w mózgu, który odgrywa szczególnie ważną rolę w pamięci oraz w równowadze. Jednak jedynie grupa tańcząca wykazała poprawę zdolności do utrzymania równowagi. 

„Staraliśmy się zapewnić naszym seniorom w grupie tanecznej stale zmieniające się style tańca” – powiedziała Kathrin Rehfeld, która prowadziła badania – „Formacje, prędkości i rytmy były zmieniane co drugi tydzień, aby utrzymać stały proces rozwoju. Najtrudniejszym aspektem było przypominanie wcześniej poznanych kroków pod presją czasu, bez żadnych wskazówek instruktora”.

Przeprowadzone badania sugerują, że taniec w podeszłym wieku może pomóc w profilaktyce przed takimi chorobami, jak Alzheimer. Zespół badawczy chce wykorzystać swoje wyniki, aby zapobiec spadkowi zdolności poznawczych związanych z wiekiem.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj