Tatuaż, który zmienia kolor, gdy poziom cukru we krwi ulega zmianie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Osoba chora na cukrzycę musi zawsze znać swój poziom cukru we krwi. Zwykle wymaga to czasu i może być bardzo inwazyjne, na przykład nakłuwanie palca specjalnym urządzeniem, umieszczającym małą kroplę krwi na pasku testowym. Niektórzy mają wszczepione pod skórę urządzenie, które stale mierzy poziom cukru we krwi i wysyła informacje do zewnętrznego odbiornika.

 

Zespół naukowców z Harvardu oraz MIT pracuje obecnie nad wieloma alternatywami dla pomiaru cukru we krwi. Jedną z nich ma być używanie specjalistycznego tuszu, tak zwanego tatuażu biotechnologicznego, który zmienia kolor w zależności od poziomu cukru we krwi.

 

Atrament o nazwie DermalAbyss jest obecnie w fazie testów, niedostępny dla ogółu społeczeństwa. Wynalazek pozwala na śledzenie poziomu pH, a także stężenia sodu i glukozy we krwi. Duża ilość glukozy sprawia, że tusz staje się brązowy. Z kolei zbyt dużo sodu zmienia kolor na zielony, a purpura i róż wskazuje zmiany w poziomie pH.Obecnie tusz jest badany jedynie na skórze świń, która jest bardzo podobna do ludzkiej. Naukowcy podkreślają, że tatuaż może mieć dowolny kształt lub formę, unikalną dla każdej osoby – podobnie jak konwencjonalne tatuaże.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj