Terapia genowa wyleczyła szczury z paraliżu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy twierdzą, że zrobili znaczący krok w kierunku leczenia paraliżu u ludzi. Zespół naukowców z King’s College w Londynie z powodzeniem zastosował terapię genową do regeneracji uszkodzonych rdzeni kręgowych u szczurów. W efekcie zwierzęta na nowo mogą poruszać swoimi łapkami.

 

Choć badania są na wczesnym etapie, to specjaliści twierdzą, że ich eksperyment jest jednym z najbardziej przekonujących dowodów na to, że w przyszłości będzie możliwe leczenie paraliżu.

 

Rdzeń kręgowy posiada ogromną liczbę nerwów przenoszących informacje z mózgu do reszty ciała. W przypadku jego uszkodzenia, nawet jeśli zostanie ono wyleczone, pozostaje blizna, która tworzy barierę uniemożliwiającą wymianę informacji. Z tego powodu badacze wpadli na pomysł, aby usunąć właśnie tę barykadę.

Naukowcy dostarczyli do rdzenia kręgowego gryzoni geny, które niszczą blizny. W efekcie po dwóch miesiącach stosowania terapii szczury odzyskały władzę w przednich łapkach, dzięki czemu mogły na nowo trzymać w nich pokarm. Co więcej, specjaliści odnotowali, że w rdzeniach kręgowych zwierząt powstały nowe połączenia nerwowe.

 

Póki co nowa terapia genowa nie jest jeszcze możliwa do zastosowania w badaniach klinicznych na ludziach, jednak już teraz wnioskuje się, że metoda ta ma szansę zmienić życie milionów osób na całym świecie, które zmagają się z paraliżem wywołanym uszkodzeniem rdzenia kręgowego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj