Terapia z wykorzystaniem krwi pępowinowej ogromną szansą dla dzieci z porażeniem mózgowym

Kategorie: 

www.123rf.com

Lekarzom z Uniwersytetu Ruhr w Bochum udało się znacznie poprawić stan zdrowia dziecka, cierpiącego na porażenie mózgowe, dzięki nowatorskiej terapii z wykorzystaniem krwi pępowinowej.Z powodu zatrzymania akcji serca i ciężkich uszkodzeń mózgu, 2,5-letni chłopiec zapadł w trwały stan wegetatywny, jego ciało zostało sparaliżowane, a pn sam miał niewielkie szanse na przeżycie. Do chwili obecnej, lekarzom nie udało się opracować żadnej skutecznej metody leczenia przyczyn i skutków dziecięcego porażenia mózgowego, dlatego rodzice chłopca rozpaczliwie próbowali znaleźć wyjście z tej sytuacji, szukając alternatywnych terapii. Wtedy też skontaktowali się z naukowcami z Uniwersytetu Ruhr w Bochum i zapytali o możliwości wykorzystania w terapii krwi pępowinowej ich syna, zamrożonej w dniu jego narodzin.


Dziewięć tygodni po odniesieniu przez chłopca obrażeń, lekarze zaczęli podawać mu dożylnie dostarczoną krew, kontrolując regularnie stan zdrowia chłopca. Zazwyczaj szanse przeżycia po tak ciężkim uszkodzeniu mózgu i po trwającej ponad 25 minut reanimacji nie przekraczają 6%. Nawet kilka miesięcy po odniesieniu takiego urazu, dzieci które przeżyły, zazwyczaj wykazują minimalne oznaki świadomości, dlatego prognozy dotyczące dalszego życia i rozwoju chłopca nie były optymistyczne.


Okazało się, że juz dwa miesiące po zabiegu z wykorzystaniem krwi pępowinowej, zawierającej jego własne komórki macierzyste, stan zdrowia chłopca zaczął się szybko poprawiać. Zmniejszyła się spastyczność kończyn, chłopiec był w stanie patrzeć, siedzieć, uśmiechać się. W ciagu kilku następnych miesięcy dziecko nauczyło się mówić proste zdania. Po czterdziestu miesiącach od rozpoczęcia leczenia, dziecko było w stanie samodzielnie jeść i poruszać się z niewielką pomocą dorosłych.


Badania z wykorzystaniem krwi pępowinowej były już od pewnego czasu testowane na zwierzetach. Wyniki tych badań pokazały, że duża ilość komórek z krwi pępowinowej migruje do uszkodzonych obszarów mózgu, w ciągu pierwszych 24 godzin od jej podania. W marcu tego roku koreańscy lekarze, w oparciu o wyniki badania przeprowadzonego na stu dzieciach, po raz pierwszy ogłosili, że przy pomocy allogenicznej krwi pępowinowej można skutecznie leczyć osoby cierpiące na porażenie mózgowe.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj