Terapia z komórek macierzystych wyleczyła pierwszego sparaliżowanego

Kategorie: 

Źródło: Greg Iger, Ricardo Carrasco III

21-letni Kristopher Boesen przeżył wypadek samochodowy, w którym, w wyniku odniesionych obrażeń, został sparaliżowany od szyi w dół. Lekarze ostrzegali rodziców Krisa, że ​​ich syn nigdy nie będzie w stanie samodzielnie funkcjonować. Na horyzoncie pojawiła się jednak możliwość eksperymentalnego leczenia, które mogło przywrócić sprawność kończyn.

Krisowi zaproponowano możliwość przeprowadzenia zabiegu z udziałem komórek macierzystych, które posiadają zdolność naprawy uszkodzonej tkanki nerwowej poprzez wymianę uszkodzonych komórek. Zabieg nie gwarantował przywrócenia sprawności, jednak zdecydowano się na niego.

 

Proces rozpoczął się w kwietniu, a przewodził mu dr John Liu z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Do rdzenia kręgowego pacjenta wstrzyknięto 10 milionów komórek AST-OPC1, które pochodzą z oddanych jajeczek zapłodnionych metodą in vitro.

Dr Liu, który przeprowadził zabieg powiedział: „Zazwyczaj pacjenci po urazie rdzenia kręgowego poddawani są operacji, która stabilizuje kręgosłup, ale w niewielu przypadkach przywraca to funkcje motoryczne lub sensoryczne. W tym badaniu przeprowadzamy procedurę testową, która może poprawić funkcje neurologiczne. Przywrócenie tego poziomu funkcji może znacząco poprawić codzienne życie pacjentów z poważnymi urazami kręgosłupa.”

 

Po zaledwie 3 tygodniach terapii Kris zaczął wykazywać oznaki poprawy, a w ciągu 2 miesięcy mógł odebrać telefon, napisać na kartce swoje nazwisko i samodzielnie obsługiwać wózek inwalidzki. Udało się przywrócić funkcje dwóch poziomów rdzenia kręgowego, co znacznie usprawniło zdolności ruchowe.

Chociaż lekarze nie są w stanie obiecać, że stan Krisa ulegnie dalszej poprawie, planują nadal eksperymentować z komórkami macierzystymi, aby sprawdzić na ile może zregenerować się rdzeń kręgowy pacjenta.

 

Komórki macierzyste mogą być wykorzystywane nie tylko w przypadkach paraliżu, lecz również w przypadkach m. in. choroby Parkinsona, cukrzycy i raka. Badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych trwają i dają ogromną nadzieję na zrewolucjonizowanie medycyny.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj