Toksyna wąglika może skutecznie łagodzić ból

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia. Najnowsze badania wykazały, że wąglik, który powoduje poważne infekcje płuc u ludzi i zmiany skórne i był w przeszłości stosowany jako broń biologiczna, może również uśmierzać wiele rodzajów bólu.

 

Specyficzna toksyna laseczki wąglika zmienia szlak sygnałowy w neuronach odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Dostarczając ją do neuronów ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego można uśmierzyć ból u zwierząt. Naukowcy połączyli również elementy toksyny z różnymi typami ładunków molekularnych i dostarczali je do neuronów.

 

Zespół badawczy pod przewodnictwem naukowców z Harvard Medical School odkrył, że technika ta może zostać wykorzystana do opracowania precyzyjnych, ukierunkowanych terapii przeciwbólowych, które nie wywołują działań niepożądanych jak opioidy - najskuteczniejsze leki przeciwbólowe, które zarazem są uzależniające i mogą być niebezpieczne.

Laseczki wąglika - źródło: CDC

Już podczas wcześniejszych badań ten sam zespół wykazał, że inne bakterie chorobotwórcze również mogą wchodzić w interakcje z neuronami i wzmacniać uczucie bólu. Tym razem postanowiono sprawdzić, czy bakterie mogą łagodzić lub całkowicie eliminować odczuwanie bólu.

 

Seria eksperymentów wykazała, że toksyna wąglika zmienia szlaki sygnałowe w hodowanych laboratoryjnie ludzkich komórkach nerwowych, podobnie jak w przypadku zwierząt. Wstrzyknięcie toksyny do dolnych partii kręgosłupa myszy powodowało silne działanie przeciwbólowe. Gryzonie nie odczuwały wysokiej temperatury oraz stymulacji mechanicznych, ale toksyna nie wpływała na parametry życiowe, takie jak tętno, temperaturę ciała czy koordynację ruchową.

 

Toksyna wąglika łagodziła ból powodowany stanem zapalnym oraz uszkodzeniem komórek nerwowych. Co istotne, komórki nerwowe pozostały nietknięte pod względem fizjologicznym. Naukowcy zaznaczają, że ich nowe podejście do zwalczania bólu pozostaje czysto eksperymentalne i wciąż wymaga testowania oraz dalszego dopracowania w większej liczbie badań na zwierzętach, a ewentualnie także na ludziach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj