Transgatunkowy przeszczep. Pawian przeżył pół roku z sercem świni

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Ksenotransplantacja stała się o krok bliżej do urzeczywistnienia, po tym jak naukowcy przeprowadzili intrygujący eksperyment. Badacze przeszczepili świńskie serca pawianom, aby sprawdzić jak długo przeżyją zwierzęta poddane przeszczepowi.

Przeszczepianie narządów jednego gatunku do innego, znane jest jako ksenotransplantacja. Kontrowersyjny zabieg był przedmiotem badań przez wiele lat. Zwolennicy tego działania twierdzą, że może to pomóc w walce z niedoborem narządów ludzkich.

 

Istnieje jednak wiele przeszkód do przezwyciężenia, począwszy od wirusów, które mogą zainfekować biorców. W ostatnim czasie naukowcy używali narzędzi do edycji genów, m. in. aby zapobiegać odrzucaniu narządów.

Naukowcy twierdzą, że poczynili znaczne postępy, znacznie wydłużając czas przeżycia pawianów, którym przeszczepiono serca świń. Nie po raz pierwszy organy świni, zostały przeszczepione małpom. Wcześniejsze badania wykazały, że ​​serce świni może funkcjonować przez ponad dwa i pół roku po przeszczepieniu do brzucha pawiana, jednak w tym wypadku pawian zachował własne serce w układzie krwionośnym.

 

W najbardziej znanym dotąd eksperymencie przeszczepione serce świni pompowało krew przez 57 dni. Wynik taki uzyskano tylko u jednego zwierzęcia, mimo że ksenotransplantacji zostało poddane więcej pawianów. Najnowsze badania, opisane w czasopiśmie Nature, pokazują, że naukowcy z Niemiec, Szwecji i Szwajcarii przełamali tę barierę, a jeden pawian przeżył z sercem świni dłużej niż sześć miesięcy.

Po początkowo rozczarowujących wynikach, zespół udoskonalił procedurę przeszczepu, przechowując serca dawców w chłodniach w temperaturze 8 °C wraz z płynami zawierającymi tlen, hormony, krwinki czerwone i składniki odżywcze krążące w ich obrębie. Naukowcy stwierdzili również, że konieczne jest podawanie małpom leków, które zapobiegały wzrostowi zbyt dużego serca oraz leków obniżających ciśnienie krwi do poziomu odpowiadającego świniom.

 

W eksperymencie uczestniczyło pięć pawianów – pierwszy zmarł zaraz po operacji, dwoje żyło przez trzy miesiące bez żadnych problemów, a kolejna dwójka żyła odpowiednio 195 i 182 dni. Współautor badania, Bruno Reichart z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium powiedział, że jeśli badacze otrzymają odpowiednie wsparcie finansowe, zespół będzie mógł kontynuować eksperyment. Badania kliniczne mogą rozpocząć się u ludzi w ciągu około trzech lat. Do tej pory praca zespołu była wspierana przez niemiecki rząd.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj