Transpłciowa kobieta po raz pierwszy karmiła piersią swoje dziecko

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Transseksualnej kobiecie udało się karmić piersią swoje dziecko. Jest to uważane za pierwszy oficjalnie udokumentowany przypadek indukowanej laktacji. 30-letnia kobieta przeszła trzymiesięczne leczenie farmakologiczne obejmujące terapię hormonalną, lekową oraz fizyczną stymulację piersi.

 

Kuracja umożliwiła kobiecie wyprodukowanie 227 gramów mleka dziennie, co pozwoliło jej karmić swoje dziecko przez pełne sześć tygodni, dopóki potrzeby niemowlęcia nie wzrosły. Wciąż jest to mniej niż przeciętna ilość wytwarzana przez kobiety - około 500 gramów mleka dziennie, lecz nawet mimo tego wynik jest imponujący.

 

Opis przypadku, opublikowany w czasopiśmie Transgender Health, opisuje w jaki sposób kobieta zwróciła się o pomoc medyczną, gdy jej partnerka była w piątym miesiącu ciąży. Ciężarna nie była zainteresowana karmieniem piersią, więc transseksualna kobieta chciała wypełnić tę rolę.

Kobieta stosowała terapię hormonalną od co najmniej sześciu lat i nie przeszła operacji powiększenia piersi, ani zmiany płci. W okresie poprzedzającym narodziny dziecka podawano jej stopniowo zwiększające się dawki estradiolu i progesteronu, aby naśladować wzrost tych hormonów podczas ciąży. Kobiecie podawano także lek domperidon, który zwiększa stężenie prolaktyny oraz zalecano stymulowanie piersi laktatorem.

 

To prawdopodobnie nie pierwszy raz, kiedy transseksualna kobieta karmiła piersią swoje dziecko. W internecie istnieje wiele anegdotycznych historii osób, które twierdzą, że wzięły udział w testach w warunkach nieklinicznych, ale jak to często bywa, trudno jest określić do jakiego stopnia są one prawdziwe.

Kolejne pytanie, na które należy odpowiedzieć to czy wszystkie leki są rzeczywiście potrzebne, szczególnie domperidon, który nie jest legalnie dostępny w USA. Niektórzy uważają, że sama stymulacja piersi może być wystarczająca. Tak czy inaczej, ta oficjalna dokumentacja takiego przypadku najprawdopodobniej zwiększy popularność tego typu leczenia wśród kobiet transpłciowych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj