Traumatyczne przeżycia i intensywny stres zwiększają ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ludzie, którzy doświadczyli traumy lub intensywnego stresu, mogą być bardziej narażeni na choroby autoimmunologiczne. Naukowcy odkryli, że silny stres powoduje 36-procentowy wzrost ryzyka wystąpienia chorób autoimmunologicznych, takich jak łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Leśniowskiego-Crohna, czy celiakia.

 

Huan Song z Uniwersytetu Islandii w Reykjaviku porównał osoby, które doświadczyły ogromnego stresu z osobami z tej samej populacji i dokonał niesamowitego odkrycia. Mimo takich samych warunków, jak miejsce zamieszkania, uwarunkowania genetyczne (pod uwagę brano rodzeństwo), osoby, które doświadczyły stresu, były bardziej podatne na choroby autoimmunologiczne.

W badaniach znaleziono również związek między traumatycznymi zdarzeniami z dzieciństwa a chorobami. Na przykład badanie z 2009 r. wykazało, że osoby, które doświadczyły dwóch lub więcej traumatycznych wydarzeń z dzieciństwa, mają dwa razy większe ryzyko zachorowania na reumatyzm, niż osoby, które nie doświadczyły takich zdarzeń.

 

Nie jest do końca jasne, dlaczego stres może zwiększać szanse na rozwój choroby autoimmunologicznej, ale istnieje kilka hipotez. Stres może bezpośrednio wpływać na układ nerwowy lub na styl życia, który może prowadzić do mniejszej ilości snu, a także zwiększonego spożycia alkoholu lub narkotyków.

Naukowcy uważają również, że taką sytuację można załagodzić poprzez uczęszczanie na terapię. Pacjenci cierpiący na zespół stresu pourazowego dzięki przyjmowaniu antydepresantów zmniejszyli ryzyko chorób autoimmunologicznych, szczególnie w pierwszym roku po postawieniu diagnozy.

 

Choroby autoimmunologiczne charakteryzują się tym, że to układ odpornościowy niszczy własne komórki oraz tkanki organizmu. Chociaż nie jest do końca jasne, co powoduje choroby autoimmunologiczne, zauważa się również wpływ uwarunkowań genetycznych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj