Trening interwałowy spala więcej kalorii niż tradycyjne ćwiczenia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Trening interwałowy o wysokiej intensywności, znany również jako trening HIIT, spala więcej kalorii niż ćwiczenia o stabilnym tempie. Artykuł przedstawiający analizę porównawczą form aktywności oraz wyniki został opublikowany w British Journal of Sports Medicine.

 

Zespół naukowców przeanalizował dane pochodzące z 41 mniejszych badań, które skupiały się na efektywności treningu interwałowego. Trening interwałowy, w przeciwieństwie do jednostajnego joggingu lub jazdy na rowerze, polega na krótkich okresach zwiększonej intensywności przeplatanych odpoczynkiem. Okazało się, że oba rodzaje treningu powodowały utratę masy ciała u mężczyzn i kobiet, jednak osoby, które wykonywały trening interwałowy spalały więcej tłuszczu.

 

Według naukowców, mężczyźni i kobiety, którzy wykonywali interwały, stracili średnio 1,58 kg w ciągu 4 do 16 tygodni. Dla porównania, osoby, które wykonywały tradycyjny trening, straciły średnio 1,13 kilograma w tym samym czasie.

Ze względu na charakter analizy, naukowcy nie byli w stanie określić programu treningowego, który byłby najbardziej skuteczny w przypadku utraty wagi. Ćwiczenia różniły się w zależności od badania, jednak warto podkreślić, że treningi interwałowe trwały krócej, niż tradycyjne ćwiczenia wytrzymałościowe.

 

Organizacje zdrowotne zalecają co najmniej 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób przewlekłych oraz poprawić ogólny stan zdrowia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj