Trwają prace nad implantami, które przywrócą człowiekowi utraconą pamięć

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wraz z powstawaniem nowych biotechnologii, człowiek może w przyszłości utracić status człowieka jako takiego i stać się cyborgiem. Zarówno w wojsku jak i w medycynie pojawiają się różne wynalazki, mające na celu ulepszenie lub poprawę funkcjonalności człowieka. Jednym z nich jest opracowywany przez agencję DARPA implant, który może przywracać ludzką pamięć.

 

Projekt RAM (Restoring Active Memory) zakłada wszczepianie do mózgu urządzenia, które będzie na bieżąco nagrywało powstającą pamięć człowieka. W przypadku uszkodzenia mózgu i utraty pamięci, implant przywróci te, które zdołał już zarejestrować. Projekt ten zakłada współpracę z firmami takimi jak Medtronic, która w zeszłym roku rozpoczęła prace nad urządzeniami, pozwalającymi na łagodzenie objawów choroby Parkinsona poprzez wysyłanie sygnałów elektrycznych bezpośrednio do mózgu.

 

Zadanie to oczywiście jest trudne do wykonania, ale nie jest niemożliwe. Podobne implanty, oprócz przywracania pamięci, mogą również przykładowo pobudzać odpowiednie regiony mózgu, które pozwolą na znacznie szybsze przyswajanie nowych umiejętności, lub mogą zredukować czas reakcji człowieka.

 

Wraz z postępem, wszczepione do mózgu implanty mogą działać również w drugą stronę, czyli zawierać dane na temat konkretnych umiejętności i przesyłać je od razu do mózgu. Ludzki mózg w ten sposób stanie się niczym komputer, a przyszłe zaawansowane implanty będą funkcjonować niczym wejście USB, które pozwoli na wymianę danych z mózgiem.

 

 

Źródło: FedBizOpps.gov

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj