Trzy filiżanki kawy na dzień mogą zmniejszyć ryzyko śmierci u osób z HIV i HCV

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy znaleźli kolejne przekonujące dowody na to, że kawa może przynieść dalekosiężne korzyści zdrowotne. Nowe badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców wykazało, że codzienne picie trzech filiżanek kawy zmniejsza ryzyko zgonu wśród pacjentów z wirusem HIV lub wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV). Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of Hepatology.

 

Odkryte przez naukowców skutki picia kawy wynikają bezpośrednio z jej właściwości przeciwzapalnych. Udowodniono, że trzy filiżanki kawy pite w ciągu dnia zmniejszają ryzyko raka wątroby aż o 35%. Co ciekawe, picie 5 filiżanek kawy w ciągu dnia działało odwrotnie, zwiększając to ryzyko.

 

Pacjenci borykający się z wirusem HIV i HCV są narażeni na wysokie ryzyko wystąpienia chorób wątroby, układu krążenia oraz raka – przekłada się to na większe ryzyko zgonu w odniesieniu do ogólu populacji, ze względu na przyspieszony proces starzenia oraz powikłań chorobowych. 

W 5-letnim badaniu przeprowadzono analizę 1028 pacjentów, którzy nabyli wirusa HIV lub HCV. Na początku badania co czwarty pacjent zgłaszał, że pije co najmniej 3 filiżanki kawy dziennie. Pod koniec badania stwierdzono 77 zgonów. Odnotowano, że to właśnie picie kawy wiązało się z 50% zmniejszeniem ryzyka śmiertelności.

 

Wyniki wskazują na to, że kawa może być stosowana w celu zapobiegania, a nawet leczenia licznych dolegliwości zdrowotnych związanych z wirusem HIV i HCV. Warto jednak pamiętać, że picie zbyt dużej ilości kawy może powodować zaburzenia snu oraz bezsenność.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj