I Ty możesz dać komuś drugą szansę

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Podarowanie drugiej osobie szansy na nowe, zdrowe życie to największy dar, jaki możemy ofiarować. Dla wielu osób chorych na białaczkę oraz inne choroby krwi i szpiku jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku kostnego od osoby niespokrewnionej. Niestety, znalezienie odpowiedniego dawcy jest trudnym zadaniem. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie jest bardzo małe i waha się między 1 : 20 000  a  1 : kilku milionów w zależności od tego jak bardzo skomplikowany jest genotyp biorcy.

 

W Polsce, co roku ponad 10 tys. osób zapada na jedną z chorób nowotworowych krwi i szpiku - białaczkę, chłoniaki, zespoły mieloproliferacyjne. Najczęściej występującym nowotworem krwi jest białaczka, a diagnozę może usłyszeć każdy z nas, bez względu na płeć, wiek, pochodzenie czy wyznanie. Dla wielu chorych jedyną szansą na powrót do zdrowia i normalne życie, jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych uzyskanych od niespokrewnionego dawcy. Ale zanim takie przeszczepienie dojdzie do skutku trzeba znaleźć zgodnego dawcę- genetycznego bliźniaka, czyli osobę o identycznym układzie antygenów HLA. Tylko w takiej sytuacji możliwe jest wykonanie przeszczepienia, które ma szansę na powodzenie. Bliźniaka genetycznego szuka się wśród potencjalnych dawców szpiku zarejestrowanych w bazach dawców takich jak np. baza Fundacji DKMS Polska. Na szczęście potencjalnym dawcą może zostać prawie każdy z nas, a im wcześniej zarejestrujemy się do bazy, większa szansa na uratowanie komuś życia.

 

W Polsce w bazie Fundacji DKMS Polska zarejestrowało się już  ponad 740tys. potencjalnych dawców szpiku. Niektórzy potencjalni dawcy nigdy nie zostaną dawcami faktycznymi, bo ich genetyczni bliźniacy takiej pomocy nie będą potrzebować, inni już po kilku miesiącach od rejestracji dowiedzą się, że mogą uratować komuś życie.

 

Jedną z takich osób jest Małgorzata Kubicka, która obalając funkcjonujące w społeczeństwie mity związane z pobieraniem szpiku, podjęła świadomą decyzją o dołączeniu do bazy Fundacji DKMS. - Zaczęłam rozwiewać nieuzasadnione obawy i wątpliwości. Weszłam na stronę DKMS. Poczytałam. Skontaktowałam się z fundacją. Zadałam setki pytań, na wszystkie otrzymałam sensowne odpowiedzi. Poczytałam historie dawców, biorców. Pomyślałam, że może jest gdzieś na świecie osoba, która mnie potrzebuje.

 

Historia Moniki - Dawcy Fundacji DKMS Polska

 

Pamiętajmy, że każdy z nas może szukać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania kontaktując się z pracownikami Fundacji DKMS Polska, a w przypadku wątpliwości, w każdej chwili możemy poprosić o pomoc. - Chcę Tobie powiedzieć, że jeśli masz obawy, a na pewno masz, żebyś porozmawiał z pracownikiem Fundacji DKMS. Nie bój się pytać. – powtarza Małgorzata.

 

Aby zostać potencjalnym dawcą wystarczy wejść na stronę Fundacji DKMS Polska (www.dkms.pl), zamówić pakiet rejestracyjny zawierający formularz i pałeczki do pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej części policzka. Zestaw należy wypełnić i odesłać do Fundacji. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, Fundacja przesyła potwierdzenie rejestracji oraz kartę z unikalnym numerem dawcy. Cały proces rejestracyjny trwa około 3-4 miesięcy.

 

Jak zostać potencjalnym dawcą szpiku?

 

Zobacz kanał YouTube Fundacji DKMS Polska

 

Zrób pierwszy krok już teraz. Zostań świadomym dawcą i podziel się życiem.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj