Tylko 5% ludzi myje ręce we właściwy sposób

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pomimo istnienia wielu dowodów na to, że mycie rąk po przebywaniu w toalecie przed jedzeniem lub po podróży w transporcie publicznym może zmniejszyć rozprzestrzenianie się wielu chorób, tylko 5% ludzi myje ręce w sposób dokładny.

 

W badaniu przyjrzano się 3 tysiącom osób. 10% z nich nie myło rąk po skorzystaniu z toalety, a 33% nie korzystało z mydła. Tymczasem w ciągu jednego dnia dotykamy średnio 3 razy powierzchni w przestrzeniach publicznych, dodatkowo dotykając ust lub nosa średnio 3 w ciągu godziny.


Ręce warto myć w ciepłej wodzie, ponieważ ciepło zabija niektóre bakterie. Jednak nie sprawdza się to w przypadku na przykład Salmonelli, która może przetrwać w temperaturze powyżej 55 stopni Celsjusza przez ponad 10 minut, co groziłoby poparzeniem.Po umyciu rąk ważne jest także ich dokładne osuszenie, ponieważ do mokrych dłoni znacznie łatwiej mogą przylgnąć nowe zarazki, na przykład przy otwieraniu drzwi od łazienki. Pod wątpliwość zostaje także poddane korzystanie z suszarek do rąk, które mogą łatwo rozprzestrzeniać zarazki w całym pomieszczeniu. Bezpieczniejszym rozwiązaniem zdają się być jednorazowe ręczniki papierowe lub husteczki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj