Tysiące nowych wirusów przeniesie się ze zwierząt na ludzi z powodu globalnej zmiany klimatu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Według nowego badania ludzkość musi przygotować się na to, że w nadchodzących dziesięcioleciach tysiące nowych wirusów i chorób przeniosą się ze zwierząt na ludzi. Naukowcy nazywają zmiany klimatyczne głównym winowajcą tego procesu. Rozpocznie się w Azji Południowo-Wschodniej, jednym z kilku hotspotów ryzyka.

 

Badanie Uniwersytetu Georgetown zatytułowane „Zmiana klimatu zwiększa ryzyko przenoszenia wirusa międzygatunkowego”, opublikowane dzisiaj w czasopiśmie Nature, przewiduje, że do 2070 r. pojawi się co najmniej 15 000 nowych przypadków przenoszenia wirusa międzygatunkowego. Stanie się tak, jeśli globalna temperatura wzrośnie o 2 stopnie Celsjusza.

 

Ocieplający klimat tej wielkości doprowadzi do masowego przemieszczenia dzikich zwierząt, które próbują przystosować się do zmieniających się warunków środowiskowych. Jednocześnie badanie wyjaśnia, że ​​takie scenariusze prawdopodobnie już mają miejsce. Wiele zwierząt przenosi swoje pasożyty i patogeny na nowe terytoria, co może wywołać reakcję łańcuchową wirusów i chorób. Naukowcy twierdzą, że podczas migracji zwierząt gatunki często spotykają się po raz pierwszy, stwarzając wyjątkowe możliwości przenoszenia wirusów.

 

Autorzy badania przewidują, że w ciągu najbliższych 50 lat coraz więcej nowych chorób zakaźnych będzie przenoszonych ze zwierząt na ludzi, zwłaszcza w Afryce i Azji. Symulacje komputerowe zidentyfikowały potencjalne hotspoty do przyszłego udostępniania wirusów. Przewiduje się, że migracja dzikiej przyrody spowodowana zmianą klimatu spowoduje co najmniej 15 000 transmisji wirusów między gatunkami do 2070 roku.

 

Naukowcy twierdzą, że gęste miasta w tropikalnej Azji i Afryce są potencjalnymi hotspotami rozprzestrzeniania się wirusów w przyszłości. W badaniu odnotowano obszary o wysokiej gęstości zaludnienia w niektórych częściach Azji i Afryki, a także rozległe regiony tropikalne, w których znane są najczęstsze rozprzestrzeniania się chorób odzwierzęcych. Badanie mówi, że nietoperze będą prawdopodobnie kluczowym nosicielem i przekaźnikiem wirusa w przyszłości.

 

Ze względu na ich wyjątkową zdolność do rozprzestrzeniania się, nietoperze stanowią większość nowych wymian wirusowych i prawdopodobnie przenoszą wirusy na ścieżkach ewolucyjnych, które ułatwią ich pojawienie się u ludzi w przyszłości.Odkryto, że ta ekologiczna przemiana może być trwała, a utrzymywanie ocieplenia poniżej 2 stopni Celsjusza przez sto lat nie zmniejszy przyszłego dzielenia się wirusami.

 

Badanie wzywa do wzmożonego nadzoru i monitorowania ruchów różnych zwierząt w celu zarządzania tym ryzykiem.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj