Tysiącletni specyfik potrafi zabić superbakterie

Kategorie: 

dreamstime.com

Dziesięciowieczne lekarstwo, które pierwotnie było stosowane w leczeniu infekcji oczu może również być w stanie wyleczyć organizm zainfekowany gronkowcem.

 


Naukowcy z University of Nottingham odtworzyli starożytny przepis pochodzący z Bald's Leechbook (znanej także pod nazwą Medicinale Anglicum). Jest to jeden z najstarszych zachowanych do czasów obecnych tekstów medycznych. Tworząc specyfik krok po kroku zgodnie z przepisem zawartym w księdze, włączając w to wykorzystanie wina ze starej, tysiącletniej winnicy, naukowcy opracowali lek, który jest w stanie zabić 90% bakterii MRSA (opornych na metycylinę szczepów gronkowca) u myszy. 


Pierwsze wyniki oszołomiły naukowców. Mikrobiolog Freya Harrison powiedziała w wywiadzie dla CNN, że nikt się nie spodziewał takiego rezultatu. MRSA są częstą przyczyną zakażeń wewnątrzszpitalnych i są niezwykle trudne do wyleczenia, ponieważ najczęściej są odporne na wiele nowoczesnych antybiotyków.


Naukowcy nie są jeszcze pewni, dlaczego starożytna mikstura, będąca mieszanką cebuli, czosnku, wina i żółci z krowiego żołądka jest tak skuteczna w leczeniu infekcji gronkowcem. Nie wiadomo również, czy to sama mieszanina tych dziwnych składników wywołuje tak spektakularny efekt, czy to każdy składnik z osobna działa oddzielnie likwidując różne objawy infekcji bakteryjnej.
 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika quba

Jak to dziwna mieszanina ?

Jak to dziwna mieszanina ? Czosnek i cebula to bardzo silne antybiotyki i w dodatku ZDROWE. Jeść ich należy sporo, przede wszystkim zapobiegawczo. Z tym że czosnek polski jest o wiele lepszy niż chiński ze względu na zawartośc składników.

0
0

Skomentuj