U 18 dzieci rozpoznano raka tarczycy krótko po awarii elektrowni atomowej "Fukushima - 1"

Kategorie: 

www.123rf.com

Jak podaje kanał telewizyjny NHK World, po awarii "Fukushimy - 1", która miałą miejsce w 2011 roku, u osiemnaściorga dzieci mieszkających w okolicy elektrowni wykryto raka tarczycy.

 

 

Po katastrofie, która miała miejsce w 2011 roku, przebadano ponad 200 tysięcy dzieci i osób dorosłych, u osiemnaściorga dzieci diagnozując raka tarczycy, a w 25 innych przypadkach wykrywając patologiczne zmiany na tarczycy. Doprowadziło to do przeprowadzenia masowych badań stanu zdrowia japońskich obywateli, którym zamierza się poddać jeszcze ponad 360 tysięcy ludzi.


Naukowcy z Akademii Medycznej w prefekturze Fukushima twierdzą jednak, że gwałtowny wzrost częstości występowania chorób tarczycy nie ma związku z awarią elektrowni, ponieważ takie zmiany w organizmie mogą zajść dopiero po około 4-5 latach. Stworzono jednak komisję, która zajęła się bieżącym monitorowaniem stanu zdrowia obywateli, co pozwoli na wykrywanie chorób tarczycy we wczesnych stadiach.


Z kolei europejscy naukowcy, pracujący dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) potwierdzili, że nie powinno się obserwować jeszcze gwałtownego wzrostu zachorowań na raka w tym rejonie. Szacuje się, że u osób mieszkających w okolicy o normalnym poziomie promieniotwórczości, szansa na zachorowanie na raka tarczycy wynosi 0,76% u kobiet i 0,21% u mężczyzn, natomiast u osób przebywających w sąsiedztwie "Fukushimy" w czasie jej awarii, współczynniki te wynoszą odpowiednio: 0,85% i 0,23%. Według naukowców, ostatnie badania promieniotwórczości wykazały, że przy zarejestrowanych w rejonie "Fukushimy-1" poziomach 50-100 Gy istnieje minimalne ryzyko zachorowania na raka tarczycy. 

 

Awaria w elektrowni "Fukushima - 1" miałą miejsce w marcu 2011r. i była wynikiem trzęsienia ziemi. Wstrząsy wywołały tsunami, które zalało cztery reaktory, w wyniku czego wzrósł poziom promieniotwórczości w wodach gruntowych. Ostatnio TEPCO, operator elektrowni "Fukushima - 1" poinformował o wycieku radioaktywnej wody z uszkodzonego reaktora.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj