U palaczy i miłośników kawy choroba Parkinsona występuje najrzadziej

Kategorie: 

http://www.sxc.hu

Pomimo faktu, że dokładna przyczyna powstawania choroby Parkinsona nie została jeszcze poznana, to badania naukowe wykazały, że na chorobę tę rzadko chorują osoby pijące kawę i palące papierosy, co zostało potwierdzone w badaniach epidemiologicznych przeprowadzonych na szeroką skalę.

 


Działania na rzecz zapobiegania chorobie Parkinsona dopiero zaczynają się rozwijać i znajomość czynników, które znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia tej choroby jest bardzo cenna. Niestety lekarze nie mogą każdemu zalecić picia kawy, ponieważ jest ona przeciwwskazana w przypadku niektórych chorób. Co do palenia, to chociaż wydaje się ono zmniejszać ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona, to bliższe prawdy będzie twierdzenie, że niektórzy palacze po prostu nie dożywają wystąpienia pierwszych objawów tej choroby.

Przypomnijmy, że choroba Parkinsowa dotyka najczęściej starszych osób, chociaż pierwsze objawy mogą pojawić się już koło 40 roku życia. W przebiegu tej choroby dochodzi do zmian zwyrodnieniowych komórek nerwowych w mózgu. Cztery najbardziej charakterystyczne objawy choroby Parkinsona to drżenie spoczynkowe, bezczynność ruchowa (hipokineza), sztywność mięśni, niestabilność postawy i zaburzenia psychiczne.

Czasami choroba Parkinsona może rozwinąć się u młodszych ludzi, winą za to obarcza sie predyspozycje genetyczne i kumulowanie w organizmie toksyn zawartych w żywności, wodzie i powietrzu. Światowy Dzień Choroby Parkinsona, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), obchodzi się 11 kwietnia każdego roku.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj