Udało Ci się uporać z otyłością? Twoje zdrowie nadal jest zagrożone

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jak się okazuje, zrzucenie na starość zbędnych kilogramów nie zapewni nam perfekcyjnego zdrowia. Ustalenie, ile osoba starsza ważyła w przeszłości, może pomóc przewidzieć jej ryzyko niewydolności serca – do takich wniosków doszli naukowcy.

 

Nowe badania wykazały, że ustalenie byłej wagi u starszej osoby – konkretnie, ile dana osoba ważyła w wieku od 20 do 40 lat – może pomóc w przewidzeniu ryzyka wystąpienia niewydolności serca. To kolejny powód, dla którego lekarze życzyliby sobie posiadania dokładnej dokumentacji medycznej z całego życia pacjenta.

 

Zwykle tracimy historię chorobową, gdy zmieniamy lekarza i to, ile wie on na temat naszego stanu zdrowia na przestrzeni lat, zależy w głównej mierze od informacji, których sami udzielamy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne mogą być niemal wszystkie szczegóły. Przykładowo – waga w młodości.

Po zbadaniu ponad 6 tysięcy starszych osób naukowcy ze Szkoły Medycznej Johna Hopkinsa w Baltimore doszli do wniosku, że im więcej lat w ciągu życia ludzie są otyli, tym wyższe ryzyko ich niewydolności serca, nawet jeśli na dany moment ich BMI jest prawidłowe.

 

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że osoby otyłe od niedługiego czasu, są mniej zagrożone konsekwencjami zdrowotnymi, niż te, które obecnie mają prawidłową wagę, ale kilka/kilkadziesiąt lat wstecz borykały się z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Analiza badawcza wykazała, że osoby, które były otyłe w wieku 20 lat, posiadają obecnie ponad 3-krotne ryzyko niewydolności serca. Otyłość w wieku 40 lat, to z kolei podwójne ryzyko.

 

W rutynowej ocenie ryzyka chorób serca lekarze biorą pod uwagę poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, dietę stosowaną przez pacjenta, jego wskaźnik BMI oraz wywiad rodzinny dotyczący chorób sercowo-naczyniowych. Wszystko wskazuje na to, że warto dodać do tego informacje na temat wagi pacjenta w przeszłości.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj