Udało się przedłużyć czas przechowywania organów do przeszczepu

Kategorie: 

www.sxc.hu

Naukowcy zaprezentowali ostatnio nową metodę przechowywania organów. Dzięki wynalazkowi amerykańskich ekspertów, narządy do przeszczepu będą mogą teraz być przechowywane przez co najmniej kilka dni. Jak podaje BBC, nowatorska technologia opiera się na jednoczesnym schładzaniu i nasycaniu tlenem i składnikami odżywczymi przechowywanych organów poprzez ich własne naczynia krwionośne.

 

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że trwałość wątroby, jako organu do przeszczepu, można wydłużyć do trzech dni, jeśli schłodzi się ją do mniej, niż 6 stopni Celsjusza. Standardowe sposoby przechowywania tego organu pozwalają na przetrzymywanie go przez co najwyżej 24 godziny. Powszechnie wiadomo, że bezpośrednio po usunięciu organu z ciała, jego komórki zaczynają obumierać. Chłodzenie spowalnia ten proces.


Dr Korkut Uygun z Harvard Medical School twierdzi, ze odkrycie to pozwoli stworzyć światowy rynek wymiany organów do przeszczepu. Dzięki temu wynalazkowi łatwiej będzie dopasować dawcę i biorcę. Także w przypadku odrzucenia przeszczepu, organ będzie można wykorzystać ponownie u innego pacjenta. Mając więcej czasu, również lekarze będą mogli lepiej się przygotować do operacji.


Teraz naukowcy muszą przetestować tę metodę nie na 10-gramowej wątrobie myszy, a na 1,5 kg organie pobranym od człowieka. Trzeba będzie również sprawdzić, jak ta metoda sprawdzi się na innych ludzkich narządach.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika RW

Pawłow w ZSRR utrzymywał

Pawłow w ZSRR utrzymywał odciętą głowę psa i tkanki kur ,które przetwały 2 następne pokolenia - miałem takie materiały już w latach 1970 ,czy używał ich do przeszczepu nie wiem ale u nas przeszczepu uczyli lekarze Sowieccy /sam mam przeszczep rogówki od 1979 roku w Szpitalu Bielańskim w Warszawie/

0
0

Skomentuj