Udowodniono skuteczność placebo, nawet gdy pacjent wie o jego stosowaniu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Podstawą stosowania placebo jest nieświadomość pacjenta o jego zażywaniu. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez szwajcarski Uniwersytet Bazylejski oraz Szkołę Medyczną Harvardu dowodzą, że placebo działa nawet wtedy, gdy pacjent wie o tym, że jest stosowane.

 

Podczas badania na przedramionach 160 zdrowych uczestników umieszczono rozgrzane płytki. Temperatura przedmiotów była na tyle wysoka, że powodowała dotkliwy ból nawet po ich zdjęciu. Następnie na oparzoną skórę stosowano krem, który miał uśmierzyć pieczenie.

 

Jedna grupa uczestników otrzymywała krem opisany jako przeciwbólowy, używany do znieczulenia tkanki – choć w rzeczywistości było to placebo. Druga osoba także otrzymywała placebo, różnica polegała jednak na tym, ze środek był wyraźnie opisany, a uczestnicy zostali poinformowani na czym polega efekt placebo. Ostatnia, trzecia grupa także korzystała ze środka opisanego jako placebo, jednak te osoby nie wiedziały dokładnie co ów termin oznacza. 

 

Co ciekawe, pierwsza i druga grupa zgłosiła spadek bólu i dyskomfortu, jednak trzecia grupa nie zarejestrowała żadnej ulgi. Wyniki badań sugerują, że placebo działa nawet wtedy, gdy wie się o jego stosowaniu, o ile ma się wiedzę na temat jego działania.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj