Udowodniono, że picie wina poprawia zdolności umysłowe

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jeśli dana osoba pije umiarkowaną ilość wina przez długi czas, może to nie tylko nie pogrszać, ale nawet nieznacznie poprawić jej zdolności umysłowe. Do takiego wniosku doszli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Chin, którzy obserwowali 20 tysięcy ludzi od prawie 10 lat. Opis ich badań został opublikowany przez czasopismo naukowe JAMA Network Open.

 

Podczas eksperymentu naukowcy przeanalizowali dane z dużego badania HRS. W jego ramach, od 1996 do 2008 r., eksperci regularnie testowali zdolności umysłowe mieszkańców USA za pomocą ankiet telefonicznych. Dotyczyły one w szczególności pamięci, wiedzy ogólnej, znajomości języka ojczystego i słownictwa. Ponadto naukowcy zgromadzili różne statystyki, tj. w szczególności, ile alkoholu piją uczestnicy badania.

 

Do próby włączono 19,9 tys. osób, z czego 60% stanowiły kobiety, a 85% to osoby pochodzenia europejskiego. Średnio naukowcy śledzili stan uczestników badania przez nieco ponad 9 lat. Wszyscy pili stosunkowo mało wina, tj. kobiety nie więcej niż 8 jednostek, a mężczyźni nie więcej niż 15.

 

W badaniach naukowych ilość napoju alkoholowego, która zawiera 10 ml lub 8 g czystego alkoholu, nazywa się jednostką lub napojem. Na przykład kieliszek wina o mocy 12% o objętości 125 ml zawiera 1,5 jednostki alkoholu.

 

W wyniku analizy naukowcy doszli do wniosku, że w takich proporcjach alkohol zawarty w winie pozytywnie wpływa na mózg. „Nasze badanie, pomimo pozytywnych wyników dla osób pijących, nie wzywa rodaków do barów, aby poparli wyniki badania” - powiedział jeden z autorów pracy, Changwei Li, epidemiolog z University of Georgia. „Przeciwnie, zachęcamy przede wszystkim do zwrócenia uwagi na negatywne konsekwencje nadużywania alkoholu ”.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj