Ultradźwięki przywracają funkcje poznawcze mózgu. Mogą pomóc w leczeniu Alzheimera

Kategorie: 

Źródło: Źródło: Flickr/Allan Ajifo/CC BY 2.0

Badania australijskich naukowców wykazały, że ultradźwięki pozwalają wzmocnić funkcje poznawcze, a nawet mogą okazać się skutecznym środkiem w walce z Alzheimerem. Ta nieinwazyjna metoda jest nie tylko skuteczna, ale też całkowicie bezpieczna.

 

Ultradźwięki to obiecująca terapia leczenia Alzheimera, która polega na usuwaniu blaszek amyloidowych w mózgu bez konieczności stosowania leków. Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland od lat badają tę technikę, a najnowsze eksperymenty na mysich modelach choroby pokazały, że zaskakująco skutecznie wzmacnia funkcje poznawcze.

 

Pierwsze testy przeprowadzone w 2015 r. polegały na połączeniu ultradźwięków z mikropęcherzykami gazu celem pokonania bariery krew-mózg i wprowadzenia leków, które eliminowały blaszki amyloidowe. Okazało się jednak, że leki były zbędne, a ultradźwięki wystarczyły do usuwania szkodliwych blaszek. Kolejne badania, których wyniki ujawniono w 2018 r., wykazały, że ultradźwięki przywracają funkcje pamięci w mysich modelach, przypominających mózgi ludzi w wieku 80 i 90 lat.

Najnowsze eksperymenty pozwoliły jeszcze dokładniej zrozumieć działanie tej techniki. Testy na mysich modelach pokazały, że z pomocą ultradźwięków i mikropęcherzyków w pełni przywrócono tzw. długotrwałe wzmocnienie synaptyczne (LTP) w jednym z obszarów hipokampu, które ma związek z pamięcią i uczeniem się. Co ciekawe, ultradźwięki okazały się skuteczniejsze bez pomocy mikropęcherzyków, gdyż m.in. samodzielnie przywróciły LTP oraz deficyt nauki przestrzennej, poprawiając sygnalizację synaptyczną i neurogenezę.

 

Odkrycia australijskich naukowców pokazują, że technika ultradźwiękowa może usuwać szkodliwe blaszki amyloidowe w mózgu i potencjalnie leczyć z Alzheimera oraz poprawiać funkcje poznawcze w tym samym czasie. Badacze już wcześniej zapowiadali badania kliniczne z udziałem starszych pacjentów, aby potwierdzić skuteczność nowej terapii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj