Jak ulżyć oczom zmęczonym pracą przy komputerze

Kategorie: 

www.sxc.hu

Kolejna godzina przed monitorem, raporty, analizy, ważne dokumenty. Nagle czujemy jak oczy zaczynają zachodzić mgłą, zaczynamy łzawić, głowa nam pęka... Praca przy komputerze powoduje przeciążenie narządu wzroku, wywołując objawy tzw. „syndromu widzenia komputerowego”. Jak sobie z tym radzić? Wizyta u lekarza jest konieczna jedynie w skrajnych przypadkach, w większości przypadków możemy poradzić sobie sami!

 

Najczęstsze objawy "syndromu widzenia komputerowego", to przeciążenie oczu, ból głowy, niewyraźne widzenie, suchość oczu oraz ból szyi i barków. Wywołują je różne czynniki, najczęściej nieskorygowana wada wzroku, słabe oświetlenie, nieprawidłowa postawa ciała, itp.Nasze oczy nie są przeznaczone do długiego wpatrywania się w ekran komputera. Świecący, migający monitor sprawia, że oczy bardzo szybko się męczą. Dodatkowo podczas czytania z monitora mrugamy 3-4 razy rzadziej, niż powinniśmy, nadmiernie wysuszając gałkę oczną. Stąd uczucie pieczenia i kłucia, "piasek" w oczach, bóle oczu i głowy, a u osób, które nie rozstają sie z komputerem, często występują stany zapalne narządu wzroku.


Co robić, aby zapobiec takim przykrym objawom?


1. Staraj się częsciej mrugać. To nie tylko chroni przed wysychaniem błony śluzowej, ale pomaga również rozluźnić napięte oczy.


2. Często pij, co najmniej 2 litry wody dziennie; jeśli istnieje potrzeba - stosuj specjalne krople nawilżające do oczu, które są dostępne w każdej aptece.


3. Co dwie godziny przerwij na chwilę pracę. I nie mam tu na myśli przeskoczenia na portale społecznościowe, czy sprawdanie prywatnych wiadomości. Oderwij się od komputera: zrób herbatę, wykonaj kilka ćwiczeń, popatrz przez okno. Skorzystaja na tym nie tylko oczy, ale i układ mięsniowo-szkieletowy.


4. Należy pamiętać, aby jasność monitora była dostosowana do oświetlenia panującego w pokoju. Trzeba również utrzymać ekran w czystości, ponieważ warstwa kurzu na wyświetlaczu dodatkowo męczy nasze oczy.


5. Wykonuj ćwiczenia, które pomogą zrelaksować zmęczone oczy. Rób je za każdym razem, gdy poczujesz dyskomfort:

- nie ruszając głową kilka razy spójrz w górę, w dół, w lewo i w prawo; zrób to najpierw z otwartymi, a potem z zamkniętymi oczami

- wykonuj oczami "kółka" najpierw przy zamkniętych, następnie przy otwartych oczach

- teraz czas na kilka "ósemek": spójrz w lewy górny róg, potem w prawy dolny róg oka, następnie w prawy górny róg, a na końcu w lewy dolny róg.

- szybko mrugaj przez 1-2 minuty

- delikatnie masuj zamknięte powieki opuszkami palców

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika kaja

mi pomagają okłady z ogórka

mi pomagają okłady z ogórka na powiekach :d a poza domem mam zawsze przy sobie krople Starazolin, które niwelują wszelkie podrażnienia Wink

0
0
Portret użytkownika vika

Dla mnie idealnym

Dla mnie idealnym rozwiązaniem okazały się krople starazolin hydrobalance, bo są mocno nawilżające i dzięki temu szybko łagodzą wszelkie dolegliwości oczu. Używam ich jak mam zmęczone oczy, ale też jak są podrażnione czy suche. Zawsze świetnie pomagają

0
0
Portret użytkownika cryo

Ad. 2 Z tymi dwoma litrami

Ad. 2
Z tymi dwoma litrami płynu na dobę to zabobon krążący od lat. Pijemy tyle ile trzeba. Wszystko zależy od wieku i masy ciała.
Jeśli ktoś długo pracuje przy komputerze to i pewnie lubi czasem kawkę wypić. Należy pamiętać, że kawa to nie 'picie'. Do kawy warto spożyć szklaneczkę wody mineralnej. Nie tylko do espresso.
Jeśli chodzi o krople do oczu, tzw. sztuczne łzy, należy pamiętać, aby w aptece poprosić o te bez konserwantów. Nie używać ich dłużej niż dwa miesiące po otwarciu.

0
0
Portret użytkownika JD

Zioła nagietka pomagają.

Zioła nagietka pomagają. Okłady oraz picie jak herbatę, które nawiasem mówiąc wzmacnia wzrok już po jednej czy dwóch filiżankach. Na zmęczone oczy pomaga mocna czarna herbata stosowana jako okłady.
 
Niestety, znacznie gorsze od komputera są dla oczu brudy unoszące się w powietrzu, jego zapylenie. Przy czym niestety najbardziej groźne są te najmniejsze drobiny i tu znowu kłaniaja się opryski, którymi codziennie nas bombardują. Np. w Krakowie ludzie powszechnie mają zapalenie spojówek, tak samo korzystający jak i niekorzystający z komputerów.
 
Jedyne lekarstwo na to: zebrać się do kupy i zakazać oprysków. Nieco zmniejsza te dolegliwości bardzo porządne częste /codzienne/ odkurzanie mieszkania, najlepiej odkurzaczem wodnym.

0
0

Skomentuj