Umiarkowane ilości czerwonego wina mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia Alzheimera i Parkinsona

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Hiszpańscy naukowcy z Instytutu Badania Żywności w Madrycie doszli do wniosku, że spożywanie czerwonego wina w rozważnych ilościach może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Nie dość, że może redukować zagrożenie wystąpienia Choroby Parkinsona i Choroby Alzhaimera, to także zabezpiecza komórki nerwowe.

 

Przewodnicząca badania, Dr Esteban Fernandez odkryła, że gdy wino dostaje się do żołądka, powstaje substancja lub metabolit, powodujący ochronę neuronów. Łączac te substancje wraz z odpowiednią dietą możemy ograniczyć ryzyko powstania zwyrodnieniowych chorób układu nerwowego takich jak Alzhaimer czy Parkinson.  

"Ważne jest, aby zrozumieć, że pewne związki pokarmowe są odpowiedzialne za  korzyści dla zdrowia, takie jak ochrona przed nadejściem chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego, nie ma potrzeby używania leków by chronić się przed nimi" – zaznacza Dr Esteban-Fernandez.

Dr Esteban-Fernandez wraz z zespołem sprawdzili jak różne pokarmy zmieniają funkcje jelit. Dowiedli oni, że spożycie wina może odgrywać wczesną rolę w procesie ochrony komórek przed stresem, sprawiającym, że komórki przez niego umierają.

 

Regularnie konsumowany, w umiarkowanych ilościach czerwony trunek, będący częścią śródziemnomorskiej diety powstaje z winogron, które są bogate w przeciwutleniacze i polifenole, zmniejszające ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i nowotworów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj