Umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla naszego mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Picie na umór nigdy nie jest dobre. Jednak powszechnie uważa się, że nawet niewielkie ilości alkoholu mogą być dla nas szkodliwe. Tymczasem wyniki najnowszych badań wskazują, że człowiek wcale nie musi być abstynentem, aby być zdrowym.

 

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Centrum Medycznego na Uniwersytecie Rochester, niewielkie oraz umiarkowane spożycie alkoholu - około dwie i pół szklanki wina na dzień - może korzystnie wpłynąć na nasz mózg. Testy przeprowadzone na myszach wykazały, że alkohol wspiera zdolność mózgu do oczyszczania się z toksyn i uszkodzonych białek, które w innych badaniach zostały powiązane z rozwojem demencji i choroby Alzheimera.

 

Główny autor badania, dr Maiken Nedergaard wskazuje, że po raz pierwszy udało się potwierdzić pozytywny wpływ umiarkowanego spożycia alkoholu na system samooczyszczania mózgu. Ponadto, myszy poddane tym eksperymentom miały niższe nasilenie stanu zapalnego. Co prawda badania zostały przeprowadzone na zwierzętach, ale można założyć, że podobne efekty zostałyby zaobserwowane u ludzi.

 

Należy nadmienić, że powyższe odkrycie odnosi się do alkoholu pod każdą postacią - zatem może to być wino, piwo lub inny napój. Chodzi o ilość spożytego etanolu. Wszystko w nadmiarze może być dla nas szkodliwe. Lampka wina na dzień jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła, a jak się dowiadujemy - wyjdzie nam to na zdrowie.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj