Jak uniknąć kłopotów żołądkowych latem?

Kategorie: 

www.123rf.com

Nie jest tajemnicą, że produkty spożywcze latem psują się o wiele szybciej. Dzieje się tak dlatego, że wysoka temperatura sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów. Tak popularne produkty nabiałowe, jak twaróg domowy, lody czy desery mleczne mogą być przyczyną poważnych zatruć pokarmowych, jeśli nie znajdą się w lodówce w ciagu dwóch godzin od chwili ich powstania. Takie samo zagrożenie niosą za sobą dania z majonezem, choćby ulubiona przez wielu naszych rodaków sałatka jarzynowa.

 

Do najłatwiej psujących się produktów zalicza się także m.in. mleko, śmietanę, pasztety, gotowaną kiełbasę i bitą śmietanę. Statystycznie około jedna czwarta wszystkich zatruć pokarmowych spowodowana jest spożyciem mięsa niskiej jakości lub nie poddanego odpowiedniej obróbce termicznej. Do poważnych konsekwencji może prowadzić także spożywanie ryb, kebabów, hot-dogów i innych fast foodów zakupionych na targowiskach lub w kioskach, w których często nie ma odpowiednich warunków do ich obróbki i przechowywania. Zakażenie najczęściej wywołują bakterie chorobotwórcze, takie jak Salmonella, czy Staphylococcus.


Zatrucie pokarmowe przejawia się najcześciej bólem brzucha, nudnościami, wymiotami, biegunką lub zaparciami, nieprzyjemnym posmakiem w ustach, przebiegającymi często z podwyższoną temperaturą. Jak sobie wtedy pomóc? Przede wszystkim trzeba oczyścić żołądek. Pomoże w tym popijanie słabego roztworu nadmanganianu potasu (1 gram na litr wody) lub wypicie 2-3 szklanek ciepłej, przegotowanej wody i prowokowanie wymiotów. Pozwoli to organizmowi pozbyć się toksyn spożytych wraz z żywnością. Jeśli zatruciu towarzyszą zaparcia, najlepszy będzie środek przeczyszczający (roztwór soli kuchennej lub dostępne w aptekach środki roślinne). Na biegunkę najlepszy będzie napar z dziurawca lub z kory dębu: 1 łyżkę ziół należy zalać szklanką wrzącej wody, parzyć około 15 minut, następnie przecedzić. Tak przygotowany napój należy pić po pół szklanki 3-4 razy dziennie. Gdy pojawi się podwyższona temperatura i dreszcze, najlepiej nie brać żadnych leków. Lepiej iść do łóżka, przykryć się ciepłym kocem, a w nogach umieścić termofor. 

Po przebyciu zatrucia pokarmowego, przynajmniej przez jeden dzień należy powstrzymać się od jedzenia. Przez następne kilka dni powinno się utrzymać lekkostrawną dietę. Można zacząć od ryżu, czy płatków owsianych na wodzie i jeść małe porcje, co 3-4 godziny. Następnego dnia, gdy stan zdrowia i samopoczucia się poprawi, można już przejść na owsiankę na mleku, dozwolone również jest włączenie do diety gotowanego mięsa, ryb, gotowanych ziemniaków i marchwi, jajek, cukru. Jednak z surowych owoców i warzyw oraz soków warzywno-owocowych najlepiej powstrzymać się przez kolejne kilka dni.


Ostre zatrucie pokarmowe może przypominać objawy chorób zakaźnych, takich jak np. czerwonka. Charakteryzuje się bólem brzucha i głowy, ogólnym osłabieniem, gwałtowną biegunką, w stolcu (oddawanym do 10 razy na dobę lub częściej) można znaleźć śluz i krew, występuje również gorączka. Trzeba jednak pamiętać, że czerwonka, to bardzo poważna choroba, dlatego pojawienie się takich objawów należy natychmiast skonsultować z lekarzem. Opieki medycznej wymaga również zatrucie jadem kiełbasianym, wywołane przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Najcześciej źródłem zatrucia jest złej jakości mięso, konserwy rybne i warzywne i kiełbasy. Należy pamiętać, że jeśli wieczko puszki jest wybrzuszone, taka konserwa na pewno nie nadaje się do spożycia! Oprócz typowych objawów: osłabienia, nudności, bólu głowy - zatrucie jadem kiełbasianym niesie za sobą poważne uszkodzenia w układzie nerwowym. Wczesne objawy zatrucia to zaburzenia narządu wzroku - rozszerzone źrenice, opadające powieki, podwójne widzenie. Z czasem do tego dochodzi paraliż podniebienia miękkiego i gardła, co prowadzi do zaburzeń mowy i połykania. Pacjent w takim stanie wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

 

Poważne konsekwencje niosą za sobą również zatrucia o charakterze pozabakteryjnym. Wywołuje je najczęsciej spożycie trujących roślin. Takie zatrucie jest często bardzo trudne do wyleczenia, dlatego należy bardzo ostrożnie podchodzić do nieznanych sobie grzybów, roślin lub jagód. 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj