Usg bioderek u dzieci

Kategorie: 

Źródło: internet

Prawidłowy rozwój każdego niemowlęcia możliwy jest tylko i wyłącznie pod czułym i czujnym okiem rodziców. Obserwując, jak wasze dziecko każdego dnia radzi sobie z nowymi wyzwaniami, sami również uczycie się je wspierać, reagować na jego potrzeby i sukcesy. Zyskujecie również wiedzę i doświadczenie w jaki sposób najlepiej je stymulować, aby rozwój przebiegał poprawnie.

 

Ponieważ niemowlę rozwija się bardzo szybko, z miesiąca na miesiąc, a nawet z tygodnia na tydzień można podziwiać jego niezwykłe postępy. Rozwój motoryki dziecka jest bardzo istotny dla jego sprawności fizycznej, ale również dla jego ogólnego funkcjonowania. Motoryka natomiast musi być kształtowana każdego dnia, ponieważ nie jest dana nam wraz z urodzeniem.

Jednym z ważniejszych badań, na podstawie którego lekarz może ocenić prawidłowy rozwój stawów biodrowych jest właściwie wykonane badanie usg. Powinno być ono przeprowadzone po ukończeniu przez niemowlę 6 tygodnia życia, nie później jednak niż w jego 12 tygodniu. Usg dzieci analizowane są przez ortopedów, którzy sprawdzą, czy wynik badania nie wykazuje objawów ograniczeń w odwodzeniu nóżek, niestabilności stawów oraz czy nóżki są tej samej długości.  

Usg dzieci jest badaniem bezinwazyjnym i bezpiecznym, ale warto skorzystać z centrum diagnostyki, które posiada urządzenia ultrasonograficzne najlepszej jakości a także doświadczonych lekarzy. Pełen zakres świadczeń z zakresu wykrywania nieprawidłowości w rozwoju i leczenia twojego dziecka, w oparciu sprzęt medyczny najwyższych standardów oferuje wiele placówek, takich jak np. warszawskie Centrum Medyczne Balumed. Ortopeda w zależności od stopnia zdiagnozowanej nieprawidłowości poinstruuje rodziców odnośnie przebiegu leczenia i profilaktyki. Jeśli są one niewielkie, lekarz może zalecić układanie niemowlęcia na brzuchu i szerokie pieluszkowanie oraz szereg ćwiczeń rehabilitacyjnych, które samodzielnie można wykonywać domu. Należy pamiętać, że nieprawidłowości wykryte zbyt późno oraz nie leczone, mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w motoryce już dojrzałego człowieka. Dysplazja stawów biodrowych dotyka około 5% dzieci (częściej dziewczynek), a aby zapobiec jej skutkom wystarczy zadbać, aby wszelkie badania profilaktyczne były wykonane na czas i reagować na niepokojące objawy.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj