Uwaga! Picie gorącej herbaty może zwiększać ryzyko zachorowania na raka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Sposób picia herbaty jest dyskusyjnym tematem. Są zwolennicy słodzenia napoju, istnieje wiele odmian herbaty i równie sporo sposobów na zaparzanie naparu. Jednak wedle najnowszych doniesień, forma spożycia herbaty powinna być jedna – nie można pić jej na gorąco. Według badań opublikowanych na łamach Annals of Internal Medicine, picie zbyt ciepłej herbaty może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka przełyku, jeśli jest się regularnym palaczem i nie odmawia się sobie alkoholu.

 

Co ciekawe, korelację między występowaniem raka przełyku a piciem gorącej herbaty zaobserwował już pewien nowojorski lekarz w latach 30. XX wieku. Właśnie to badanie było inspiracją dla naukowców, którzy postanowili dokładniej przyjrzeć się tematowi.

 

Chińscy badacze odkryli, że osoby pijące gorącą herbatę i regularnie pijące alkohol oraz palące papierosy są aż 5-krotnie bardziej narażone na zachorowanie na raka przełyku. Do wyciągnięcia takich wniosków przeanalizowano dane medyczne na temat ponad 456 tysięcy pacjentów w wieku od 30 do 79 lat. Osoby te wypełniły ankietę dotyczącą nawyków przyrządzania herbaty oraz jej picia.

Naukowcy odkryli, że picie wyjątkowo gorącej herbaty – w temperaturze około 65 0C może uszkadzać komórki tworzące ścianki przełyku, co w połączeniu z dodatkowo drażniącym paleniem i piciem alkoholu skutkuje 5-krotnie wyższym ryzykiem zachorowania na raka.

 

Istotną informacją jest jednak to, że osoby, które nie są palaczami i nie spożywają alkoholu, mogą pić gorącą herbatę. W tym przypadku nie odnotowano zwiększonego ryzyka wystąpienia raka przełyku. Mimo wszystko, warto poczekać chwilę i wypić napój w odrobinę niższej temperaturze.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj