Używanie aluminium przy podgrzewaniu żywności jest niebezpieczne dla zdrowia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niedawne badania wykazały, że ciepło powoduje przenikanie aluminium z folii do żywności w szkodliwych dla ludzkiego zdrowia ilościach. Aluminium gromadzi się w kościach i w mózgu, co może prowadzić do osteoporozy oraz choroby Alzheimera.

 

Używanie aluminium do żywności jest niebezpieczne, gdy traktuje się je wysoką temperaturą. Folia aluminiowa nie nadaje się do wysokich temperatur, więc wszystkie popularne triki w kuchni, jak pieczenie w piekarniku, na grillu lub w ognisku żywności zawiniętej w aluminium jest wysoce niebezpieczne dla zdrowia.

 

Aluminium zmienia mineralizację kości, jak również aktywność komórek kości. Jednym z najczęstszych objawów jest hiperkalcemia, czyli wysoki poziom wapnia we krwi. Dzieje się tak, ponieważ obecność aluminium utrudnia osadzanie wapnia w kościach, co prowadzi do jego podwyższonego poziomu we krwi.

Choć dowody na to, że aluminium powoduje chorobę Alzheimera są mniej dobitne niż w przypadku osteoporozy, to jest istotna korelacja między nimi. Naukowcy zwracają uwagę na to, że u osób cierpiących na tę chorobę, aluminium odkładało się w tkance mózgowej.

 

Z drugiej strony, nie ma nic niebezpiecznego w zawijaniu w folię aluminiową zimnej żywności, gdyż nie zaobserwowano w tym przypadku przenikania aluminium do jedzenia, ani w kontakcie z matową stroną folii, ani w kontakcie z jej błyszczącą stroną.

Warto unikać nagrzewania folii aluminiowej, która ma kontakt z żywnością oraz nie kłaść na nią ciepłego jedzenia. Można za to używać folii aluminiowej do przechowywania potraw w lodówce lub pakować w nie zimne kanapki. W większości folię aluminiową można zastąpić papierem do pieczenia, lub używać szklanych pojemników do przechowywania żywności. Zakaz dotyczy za to także używania garnków i patelni aluminiowych, w tym przypadku warto zainwestować w garnki i patelnie ze stali nierdzewnej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

Zamienił stryjek... Jak nie

Zamienił stryjek... Jak nie kijem go to pałką - kolei z nierdzewek migrują do żywności rakotwórcze nikiel i chrom... Szkłem żaroodpornym też wszystkiego nie da się substytuować - jak żyć, panie  premierze, jak żyć?

0
0

Skomentuj