Viagra pomaga uniknąć nieplanowanego cięcia cesarskiego

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Według American Journal of Obstetrics and Gynecology, sildenafil - substancja czynna Viagry,  przeszła drugą fazę badań klinicznych jako środek zapobiegający deficytom tlenu u dzieci podczas porodu. Syldenafil rozszerza naczynia krwionośne łożyska i tym samym poprawia przepływ krwi do płodu. Zmniejsza to prawdopodobieństwo, że kobieta rodząca będzie musiała przeżyć cesarskie cięcie, jeśli podczas skurczów jej dziecko zacznie odczuwać brak tlenu.

 

Skurcz macicy podczas porodu zmniejsza intensywność przepływu krwi przez łożysko, więc jeśli skurcze występują bardzo często i trwają długo, często trzeba wykonać nieplanowane cięcie cesarskie. Chirurgia brzucha zawsze stanowi ryzyko, którego lekarze starają się unikać. Można to zrobić teoretycznie, jeśli przepływ krwi w łożysku zostanie w jakiś sposób przywrócony.

 

Naukowcy z University of Queensland pod kierownictwem Sailesha Kumara próbowali zwiększyć dopływ krwi do płodu podczas skurczów syldenafilem. Dobrze wiadomo, że początkowo zamierzali go użyć do poprawy przepływu krwi do serca, ale odkryli, że ma on znacznie większy wpływ na naczynia narządów miednicy. Badania ex vivo wykazały również, że lek rozszerza naczynia normalnie rozwiniętego łożyska ludzkiego.

 

Australijscy naukowcy zaprosili do udziału w badaniu trzysta kobiet, których ciąża była bezproblemowa i które przygotowywały się do porodu w szpitalu w Brisbane. Połowa z nich podczas skurczów otrzymała 1 - 3 tabletki syldenafilu, a połowa placebo. Jednocześnie monitorowali bicie serca płodu (nieregularne skurcze mogą oznaczać brak tlenu) i stwierdzili, w jakim odsetku przypadków kobiety w ciąży potrzebują nieplanowanego cięcia cesarskiego.

 

Spośród tych, którym podano syldenafil, cesarskie cięcie cesarskie było przepisywane o 51 procent rzadziej (p = 0,0004) i odnotowano 43 procent mniej przypadków nieregularnego bicia serca u płodu (p = 0,0005). Lek nie miał poważnych skutków ubocznych dla dobrego samopoczucia kobiet. Stężenie syldenafilu we krwi pępowinowej wynosiło średnio 3,6 procent stężenia u matek, co oznacza, że stosowanie tego leku podczas porodu raczej nie zaszkodzi dziecku.

 

Jednak opóźniony wpływ leku na zdrowie kobiet i ich dzieci nie został jeszcze w pełni zbadany. Co więcej, po badaniu syldenafilu, które przeprowadzono w Holandii, jedenaście dzieci zmarło, więc przez pewien czas australijscy naukowcy zawiesili testy. Jednak Holendrzy nie badali wpływu substancji czynnej Viagry na krwiobieg w łożysku podczas normalnej ciąży, ale wpływ, jaki syldenafil wywiera na nienarodzone dzieci z poważnym opóźnieniem wzrostu wewnątrzmacicznego. Fakt, że w trakcie tego badania niektóre dzieci zmarły, bardziej prawdopodobne jest, że lek nie jest dla nich niebezpieczny, ale że nie normalizuje rozwoju płodu.

 

Teraz Saylesh Kumar i jego koledzy planują przeprowadzić trzecią fazę badań klinicznych syldenafilu jako środka przeciw niedotlenieniu podczas porodu. Szacuje się, że weźmie w niej udział około trzy tysiące ciężarnych kobiet.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj