W 2017 ma być przeprowadzona pierwsza transplantacja ludzkiej głowy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chirurg, który chce przeprowadzić pierwszy w historii przeszczep głowy, mówi, że pierwsza taka transplantacja może być dokonana już w przyszłym roku.

 

Prof. Sergio Canavero powiedział Newsbeat, że ma mnóstwo chętnych na zabieg, m. in. z Wielkiej Brytanii. Zabieg ma polegać na użyciu ciała dawcy i przyszyciu do niego głowy pacjenta. Jakkolwiek makabrycznie to brzmi, prof. Canavero jest przekonany, że technologia jest już w takim miejscu, by urzeczywistnić jego zamiar.

 

Obecnie zostały już przeszczepione części ciała, takie jak ręce, czego przykładem jest Zion Harvey. Prof. dodaje jednak, że powodzenie takiego zabiegu zależy przede wszystkim od pasującego mózgu dawcy. Lekarz twierdzi, że przeszczep zająłby 36 godzin.

Ostatni przeszczep twarzy trwał kilka miesięcy, ponieważ trudno było znaleźć pasującego dawcy. Pomimo ogromnego ryzyka operacji, chirurg twierdzi, że ma bardzo dużo chętnych, gotowych do próby przeszczepu. Jednym z nich jest Valery Spiridonov, mający 31 lat i cierpiący na zanik mięśni. Przemawiając w ITV Good Morning Britain, przyznał, że jest gotów żyć z głową przyczepioną do innego ciała.

"Moje życie jest całkowicie zależne od innych ludzi, muszą pomagać mi każdego dnia. Jeżeli istnieje sposób, aby to zmienić, uważam, że powinno być to przetestowane." Większość ekspertów medycznych uważa, że teorie prof. Canavero są science fiction, a przeszczep głowy jest po prostu niemożliwy. Ale lekarz twierdzi, że kiedy wszystko zostanie dobrze przygotowane, istenieje 90% szans na powodzenie zabiegu. Oznacza to, że pacjent obudzi się bez uszkodzeń i w ciągu miesiąca będzie potrafił chodzić lub poruszać w trakcie fizjoterapii.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj