W Arktyce odkryto bakterie, które mogą ochronić przez gruźlicą

Kategorie: 

www.dreamstime.com

Rosyjscy uczeni zamierzają sprawdzić hipotezę swoich zagranicznych kolegów, którzy w 2010 roku odkryli na Arktyce Colwellia psychrerythraea - bakterie, które pomagają w walce z gruźlicą.

 

 


Bakterie istniały tam od wielu milionów lat, jednak dopiero kilka lat temu udało się je odnaleźć. Naukowcy z Nowosybirskiego Instytutu Badań Naukowych i Uniwersity od Victoria przeprowadzą szereg badań, które pomogą potwierdzić lub zaprzeczyć niezwykłym właściwościom bakterii Colwellia psychrerythraea. Co ciekawe, bakterie mogą przeżyć tylko w warunkach ekstremalnego zimna, umieszczone w ciepłym środowisku - mikroorganizmy natychmiast giną.


Dla innych drobnoustrojów, bakterie Colwellia psychrerythraea nie stwarzają zagrożenia, jeśli jednak umieści się je w składzie leków przeciw gruźlicy, stają się one aktywne. Zgodnie z teorią kanadyjskich naukowców, łączenie Colwellia psychrerythraea z pałeczkami gruźlicy powoduje, że inne patogeny stają się wrażliwe na temperaturę. Powoduje to, że po wniknięciu do ciepłego organizmu ludzkiego, pałeczki gruźlicy giną. Dotychczas udało się opracować, oparty na termoregulacyjnych właściwościach Colwellia psychrerythraea, preparat Francisella tularensis, który już przetestowano na zwierzętach laboratoryjnych.


Podczas eksperymentu okazało się, że na terapię zareagowały - poza prątkami gruźlicy, także pałeczki Salmonelli i kilka innych prątek chorobotwórczych. Z tego powodu fundusz Grand Challenges Canada przeznaczył dodatkowe środki finansowe na rozszerzenie badań nad niezwykłymi właściwościami Colwellia psychrerythraea. Projekt ma charakter międzynarodowy i weźmie w nim udział wielu naukowców z całego świata. Jego zakończenie planuje się na marzec 2014 roku.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj