W Brazylii tworzy się genetycznie zmodyfikowane komary w celu zapobiegania chorobom

Kategorie: 

Źródło: https://commons.wikimedia.org

W mieście Piracicaba otworzono prywatne laboratorium do produkcji genetycznie modyfikowanych komarów z gatunku komarów egipskich. Celem całego przedsięwzięcia jest zwalczanie rozprzestrzeniania się niebezpiecznych wirusów przez owady.

 

Komar egipski jest znany jako główny nosiciel wirusa Zika, Dengi oraz Chikungunii. Pierwszy może prowadzić do małogłowia (zmniejszenie czaszki płodu podczas ciąży) oraz ciężkich powikłań neurologicznych (zespół Guilain-Barre). Na początku tego roku Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła rozprzestrzenianie się wirusa Zika na terytorium Ameryki Północnej i Południowej i podniesiono alarm o zasięgu międzynarodowym.

Na powierzchni pięciuset metrów kwadratowych ma odbyć się stworzenie do 60 milionów zmodyfikowanych owadów w ciągu tygodnia. Właścicielem projektu jest dyrektor brytyjskiej firmy biotechnologicznej Oxitec, który uważa, że dzięki modyfikacjom genetycznym może znacznie zmniejszyć liczbę komarów-nosicieli.

Genetycznie zmodyfikowane komary są całkowicie nieszkodliwe, nie gryzą i nie rozprzestrzeniają wirusa, ich potomstwo umiera przed czasem osiągnięcia dojrzałości płciowej. Dodatkowo mają one przejmować środowisko naturalne komarów egipskich. Poprzez wyprodukowanie osobników hodowlanych w laboratorium, naukowcy zamierzają zmniejszyć populację komara egipskiego  o ponad 90%. Eksperymenty przeprowadzono już na Kajmanach, w Brazylii oraz Panamie i potwierdzono skuteczność tej metody.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj