W Chinach powstała pierwsza sztuczna ludzka wątroba

Kategorie: 

123rf.com

Chińskim naukowcom udało się opracować system wsparcia organizmu w walce z zaburzeniami tego ważnego dla życia organu. Jak twierdzą wynalazcy - sztuczna wątroba może pomóc podtrzymać funkcjonowanie organizmu i przedłużyć życie pacjentom, aby mogli doczekać się odpowiedniego dawcy wątroby do przeszczepu. Jest to niestety często jedyne rozwiązanie w krytycznych przypadkach

 

Jak podaje portal English.news.cn, badania na zwierzętach laboratoryjnych przeprowadzili naukowcy z Instytutu Nauk Biologicznych Chińskiej Akademii Nauk. Okazało się, że świnie cierpiące na ostrą niewydolność wątroby u których zastosowano nowy system miały 80% szanse na przeżycie, podczas gdy wszystkie nieleczone świnie umarły w ciągu trzech dni. 

 

Przeprowadzono również badania kliniczne na ludziach. W pierwszym eksperymencie wzięła udział 61-letnia pacjentka, która przez 40 lat cierpiała na zapalenie wątroby typu B. Po przeprowadzeniu wstępnych badań i potwierdzeniu diagnozy podłączono jej nowo wynalezione urządzenie. Okazało się, że stan pacjentki się ustabilizował, a jej życiu już nie zagraża niebezpieczeństwo. 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj