W dziwnym eksperymencie medycznym, uczestnicy pili własną krew
Image
Naukowcy postanowili w nietypowy sposób uzyskać szersze spektrum informacji na temat chorób zapalnych jelit. W tym celu poprosili 16 zdrowych osób dorosłych o wypicie ich własnej krwi. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym United European Gastroenterology.
Nieswoiste zapalenie jelit (IBD) to klasa słabo poznanych chorób autoimmunologicznych charakteryzujących się przewlekłymi stanami zapalnymi przewodu pokarmowego, które wywołują biegunkę, ból brzucha, gorączkę, zmęczenie i inne uciążliwe objawy. Ponieważ do dziś naukowcy nie są pewni co powoduje IBD, naukowcy wciąż próbują nowych metod rozpoznawczych.
Obecnie w przypadku IBD mierzy się w kale poziom białka zwanego kalprotektyną. Służy ono jako dobry biomarker choroby, ponieważ obfituje w neutrofile, czyli komórki odpornościowe, które powstają w jelitach podczas stanów zapalnych. Komórki te zawsze są obecne w ludzkiej krwi i dlatego mierzy się je podczas IBD, ponieważ wówczas występują krwawienia z przewodu pokarmowego.
Obecnie, aby sprawdzić czy krwawienie pochodzi z górnego, czy dolnego odcinka przewodu pokarmowego (oznacza to zupełnie inne problemy zdrowotne), konieczne jest przeprowadzenie badania endoskopii. Niestety badanie to jest kosztowne, a także inwazyjne.
Zespół naukowców postanowił określić, ile krwi musi przejść przez przewód pokarmowy, aby wpłynąć na poziom kalprotektyny. Jednym ze sposobów naśladowania krwawienia z przewodu pokarmowego jest po prostu spożycie krwi. Mimo że picie krwi może mieć częste objawy w postaci nudności, biegunki, zgagi oraz zaparć, autorzy twierdzą, że uczestnicy badania znieśli eksperyment nadzwyczaj dobrze.
Późniejsze badania wykazały, że podniesiony poziom kalprotektyny występował rzadko na początku badania, ale rósł w ciągu trzech dni od spożycia krwi. Dobrą wiadomością jest, że poziom ustalony dla stanów zapalnych jelit odnotowano tylko u jednej osoby. Sugeruje to, że jednak nie tak łatwo pomylić dwa różne schorzenia. Biorąc pod uwagę, że uczestnicy spożywali do 300 ml krwi, autorzy badania są zdania, że jest mało prawdopodobne, aby krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego zakłócało testy na IBC.
Ocena
- Dodaj komentarz
- 586 widoków