W jaki sposób skutecznie wyleczyć nadżerkę?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Nadżerka jest ubytkiem tkanki nabłonkowej wokół ujścia zewnętrznej, pochwowej części szyjki macicy. Przypomina niewielką plamkę na błonie śluzowej. Zmiana ta ma czerwony kolor a jej powierzchnia jest nierówna i brodawkowata. Nadżerka szyjki macicy jest najczęstszą zmianą chorobową narządów płciowych, która może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia.

 

Każdą nadżerkę należy kontrolować, a jeśli lekarz ginekolog (np. doktor Anna Kluz-Kowal z Białegostoku) uzna, że konieczne jest jej leczenie, mamy kilka metod do wyboru. Leczenie farmakologiczne stosuje się w przypadku, gdy nadżerka jest nieduża i nie powoduje dolegliwości. Metodę tą stosuje się jeśli cytologia nie wykazała żadnych zmian nowotworowych, a kobieta nie rodziła jeszcze dzieci. Lekarz przepisuje tedy leki, które mają wspomóc gojenie nadżerki i przy kolejnych wizytach pacjentki obserwuje zmianę. Jeśli pojawią się upławy, ginekolog dodatkowo zaleci stosowanie globulek dopochwowych. Gdy leczenie farmakologiczne nie przyniesie poprawy, konieczne będzie zastosowanie innej metody leczenia.


Nadżerkę można leczyć również przy pomocy koagulacji chemicznej. Polega to na przyłożeniu do nadżerki specjalnych preparatów chemicznych, które mają zlikwidować chory nabłonek. W jego miejscu powstanie później zdrowy. Terapia ta jest bezbolesna i nie zostawia po sobie blizn, jednak gojenie po jej zastosowaniu przebiega dość wolno. Jest również niestety mało skuteczna. Leczenie powinno rozpocząć się w pierwszych dniach cyklu, a zabiegi trzeba powtarzać w określonych odstępach czasu, co może być uciążliwe dla pacjentek. Inną metodą leczenia jest elektrokoagulacja, czyli tzw. wypalanka.

 

Przy tej metodzie chore tkanki są spalane (nie zwęglane) iskrą elektryczną. Łuk elektryczny zostaje wytworzony między końcówką roboczą aparatu a metalową płytką umieszczoną pod pośladkami. Metoda ta cieszy się dużą skutecznością, ponieważ dzięki elektrodzie, można dotrzeć do każdego zmienionego chorobowo miejsca. Ma ona też niestety ujemne strony. W trakcie wykonywania zabiegu czuć zapach przypalonego mięsa, można również odczuwać dyskomfort, ale przeważnie nie potrzeba do niego znieczulenia. Użycie zbyt dużego natężenia prądu może spowodować powstanie trwałych blizn na szyjce macicy lub zwężenie jej kanału. W konsekwencji prowadzi to do bolesnych miesiączek i problemów z rozwieraniem się jej w trakcie porodu. Gojenie po tym zabiegu trwa od 3 do 5 tygodni, a w trakcie mogą wystąpić plamienia i brzydko pachnące upławy.


Nadżerkę możemy zlikwidować także przy pomocy kriokoagulacji. Do tej metody używa się ciekłego azotu, który wypływa ze specjalnej końcówki i powoduje obumieranie tkanki chorej. Zabieg trwa krótko, bo tylko około 5 minut, jest bardzo skuteczny i bezbolesny. Zalecany jest w przypadku pacjentek, które jeszcze nie rodziły. Przy większych nadżerkach stosuje się kilka końcówek w trakcie wymrażania. Lekarz ginekolog (np. doktor Anna Kluz-Kowal z Białegostoku) wykonujący ten zabieg, powinien mieć w tej dziedzinie spore doświadczenie, ponieważ nie można zamrozić szyjki macicy zbyt głęboko. Całkowite zagojenie trwa 30-40 dni, a w trakcie występują wodniste upławy. 


Fotokoagulacja jest ostatnią metodą leczenia nadżerki. Przy pomocy końcówki emitującej fale świetlne doprowadza ona do trwałych zmian w nabłonku i usuwa nadżerkę. Metoda ta nie zostawia blizn i jest bezbolesna, działa jednak powierzchniowo, a więc może być wykorzystywana jedynie do leczenia niewielkich i płytkich zmian.

 

Znalezienie skutecznej metody leczenia nadżerki dla każdej pacjentki wymaga przeprowadzenia dokładnego badania. Ponieważ nadżerka często nie daje żadnych objawów, warto regularnie chodzić na wizyty kontrolne do ginekologa. Dzięki temu możliwe będzie wykrycie wczesnego stadium nadżerki i szybkie wyleczenie.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika angelus maximus rex

Przede wszystkim skończyć z

Przede wszystkim skończyć z notorycznie  przypadkowymi kopulacjami ( potocznie kurwić się) i wtedy leczyć wg rozmazu bakteriologicznego lekami, lub zabiegeim laserowym.

0
0

Skomentuj