W jaki sposób smak zapewnia nam bezpieczeństwo?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według profesorów biochemii i biofizyki molekularnej na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, przeżycie organizmu zależy między innymi od zdolności do odróżniania bezpiecznych smaków, takich jak słodki, od niebezpiecznych, takich jak kwaśny i gorzki. „Urodziliśmy się z niechęcią wobec kwaśnego i gorzkiego smaku, za to uwielbiamy słodycze” – wyjaśnia dr Hojoon Lee, członek zespołu badawczego.

 

Składniki chemiczne w żywności są wykrywane poprzez kubki smakowe znajdujące się na języku. Słodki smak należy głównie do cukrów, ale także do bardziej złożonych białek i alkoholi, które zawierają cukier.

 

Słony smak pochodzi z kryształków soli, a umami – smak wyodrębniony przez naukowców w 2000 roku, pochodzi z kwasu glutaminianowego, który znajduje się w wodorostach, sosie sojowym, serze i pomidorach. Kwaśny smak należy do kwasów, na przykład soku z cytryny lub octu, ale może także sygnalizować fermentowane lub gnijące jedzenie.

Gorzki smak jest najbardziej złożony i istnieje kilka różnych cząsteczek, które mogą go aktywować. Ta różnorodność jest istotna, ponieważ gorzki smak jest najsilniejszym sygnałem zagrożenia. Za odbieranie bodźców smakowych odpowiedzialne jest pięć rodzajów receptorów limfocytów T (TRC). Są one skoncentrowane na kubkach smakowych po bokach oraz z tyłu języka. Co ciekawe, TRC mają bardzo krótki okres żywotności, odnawiają się w okresie od jednego do trzech tygodni.

 

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie naukowym Nature naukowcy zademonstrowali zdolność do zmiany u myszy postrzegania gorzkiego smaku za słodki. Dokładniejsze zrozumienie procesu może pomóc w leczeniu utraty smaku u ludzi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj