W Japonii kury znoszą genetycznie zmodyfikowane jajka, które mają leczyć raka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dietetycy często ostrzegają przed nadmiarem cholesterolu otrzymywanego wraz ze spożyciem zbyt dużej ilości jajek, jednak coraz częściej mówi się, że jajka to zdrowy element diety. Być może niedługo jajka będą mieć wręcz właściwości lecznicze, ponieważ naukowcy z Narodowego Instytutu Zaawansowanej Nauki i Technologii Przemysłowej (AIST) w Japonii postanowili genetycznie zmodyfikować kury w celu pozyskania jaj, które zawierają zwalczający komórki rakowe środek farmaceutyczny.

 

The Japan News donosi, że naukowcy z AIST poddali modyfikacji genetycznej spermę kurczaków, która zawiera teraz glikoproteiny związane z układem immunologicznym o nazwie interferon beta. Białko to jest skuteczne w leczeniu złośliwych nowotworów skóry oraz zapalenia wątroby. Ze zmodyfikowanego nasienia stworzono kury, które znoszą teraz lecznicze jajka.

 

Cosmo Bio Co. – firma importowo-sprzedażowa z Tokio, która współpracuje z naukowcami z AIST oraz z Narodową Organizacją ds. Badań nad Żywnością, posiada obecnie trzy zmodyfikowane genetycznie kury, które co dwa dni znoszą jajka z białkiem, które zawiera interferon beta.

„Naszym celem jest opracowanie jak najtańszych leków na raka” – twierdzi Hironobu Hojo, profesor Uniwersytetu w Osace – „Teraz musimy dokładnie zbadać działanie zmodyfikowanych jajek, jako produktów farmaceutycznych”. Naukowcy planują pozyskiwać do 100 miligramów interferonu beta z jednego jajka.

Tanie leki pochodzące z kurzych jaj to tylko jeden z przykładów możliwości, jakie oferuje ludziom technologia CRISPR. Pewne jest to, że edycja genów, choć często bardzo kontrowersyjna, w dużej mierze zmieni oblicze znanej nam medycyny.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj